Wybrana kategoria

Jak prawidłowo ocenić ofertę pracy

2020-06-12

Warto pamiętać, że pośród tysięcy ogłoszeń o pracę godnych rozważenia znajdują się i takie, które wystawiają pracodawcy niemający do końca uczciwych zamiarów. Jak wyłowić ryzykowne oferty pracy? Jak znaleźć dobre zatrudnienie, podpisać umowę o pracę i nie dać się oszukać? Podpowiadamy, co wziąć pod uwagę, czytając ogłoszenia.

 

Jak czytać ogłoszenia o pracę?

 

Przede wszystkim warto zacząć od tego, że oceny pracodawcy dokonujemy wieloetapowo, poczynając od dokładnego zapoznania się z ogłoszeniem i stanowiskiem, przez wrażenie, jakie wywarł na nas pracodawca podczas rozmowy kwalifikacyjnej, aż po wizerunek firmy w internecie. Wszystkie informacje, które uda się nam uzyskać, są istotne i mogą stanowić podstawę do podjęcia właściwej decyzji. Nie warto przyjmować każdej oferty, bo czasem lepiej jest poczekać, pogodzić się z brakiem pracy, niż pracować za darmo z wiarą, że ktoś wreszcie podpisze z nami umowę.

 

Podstawowym źródłem materiałów o pracodawcy może być ogłoszenie w sprawie pracy. Już na tym etapie wykluczymy wiele ofert i dużo wywnioskujemy.

 

Przeanalizowane powinny zostać:

 

  • nazwa stanowiska pracy

 

Na pewno niepokojący jest jej brak. Warto unikać ogłoszeń typu:

Zatrudnię młodych, bez doświadczenia od zaraz
lub
Ambitnych i chętnych, 10 tys. miesięcznie

 

Takie ogłoszenie to duże ryzyko trafienia na oszusta. Czy firma wstydzi się nazwy stanowiska, na które szuka pracownika? A może oferta jest na tyle nieuczciwa, że próbuje się to ukryć. Należy to sprawdzić, bo z dużym prawdopodobieństwem ogłoszeniodawcy wcale nie chodzi o zatrudnienie pracownika na uczciwych zasadach.

 

  • opis stanowiska pracy

 

Tutaj znajdą się informacje o tym, jaki jest charakter pracy i czym się będziemy zajmować. Analogicznie jak przy nazwie stanowiska – brak tego elementu stanowi ostrzeżenie, oczywiście jeśli jest miejsce, żeby go umieścić, bo ogłoszenia drobne w lokalnej prasie rządzą się w tym względzie innymi prawami. Niemniej forma ogłoszenia na portalu internetowym umożliwia opisanie zakresu obowiązków. Niekiedy opis nie musi być długi i dokładny. Np. stanowisko pracy w biurze nie wymaga takiej precyzji, co stanowisko developera, w którym trzeba podać więcej szczegółów, by kandydat wiedział, czy to praca dla niego.

 

  • wymagania

 

Wymagania to kolejna informacja, która stanowi o wiarygodności oferty, a jej brak sugeruje, że ogłoszeniodawca chce zebrać bardzo dużą liczbę aplikacji, żeby wyselekcjonować z nich kogokolwiek.

 

  • dane kontaktowe

 

Coraz częściej firmy podają w ogłoszeniu nie tylko dane kontaktowe, ale też dane konkretnego rekrutera, zajmującego się obsadzeniem stanowiska. Jeśli jednak jest to e-mail na darmowym serwerze, należy się bardzo głęboko zastanowić, bo tak naprawdę nie wiadomo, komu wysyłamy bardzo dokładne informacje o swojej osobie. Nim prześlemy CV, dobrze jest sprawdzić, czy taka firma w ogóle istnieje pod wskazanym adresem.


Informacje o firmie: jak je znaleźć? Na co zwrócić uwagę?

 

Informacje o firmie stanowią istotny argument przy podejmowaniu decyzji o przyjęciu oferty. Szczególnie istotne są zagadnienia dotyczące kondycji finansowej, wielkości firmy, lokalizacji, obecności na rynku, opinii klientów, a nawet wrażenia, jakie wywołuje na nas miejsce, w którym mamy pracować.

 

Najważniejsze kwestie to:

 

  • wielkość przedsiębiorstwa

 

Warto zwrócić uwagę na wielkość firmy, w której zamierzamy się zatrudnić. Duże firmy mają bowiem sformalizowane programy szkoleniowe, wyznaczone ścieżki karier, wielopoziomową strukturę, która daje możliwości rozwoju i lepszą ofertę dodatkowych korzyści. Co więcej, mogą nam pozwolić na zapoznanie się z nowoczesnymi narzędziami i modelami funkcjonowania. Z reguły jednak praca wiąże się ze wąską specjalizacją, co może okazać się wyborem niezgodnym z naszymi predyspozycjami zawodowymi.

 

Małe organizacje oferują z kolei szerszy zakres zadań i odpowiedzialności, bliższe relacje między pracownikami oraz czasem większy wpływ na sukcesy. Ma to swoje plusy, ważne jest przede wszystkim, by przedsiębiorstwo niezależnie od wielkości było wypłacalne.

 

  • przedsiębiorstwo państwowe czy prywatne

 

Obie opcje mają swoje plusy i minusy. Jeśli mamy do czynienia z firmą państwową, z reguły jest to organizacja stabilna, w której przestrzegane są wszystkie prawa pracowników. Jednak atmosfera, kultura organizacyjna może być bardziej sztywne niż w prywatnych podmiotach.

 

  • wizerunek firmy

 

Obecność firmy na rynku i wizerunek przedsiębiorstwa są również bardzo istotnymi wskazówkami. Warto sprawdzić, w jaki sposób pracodawca komunikuje się z otoczeniem rynkowym, czy klienci i partnerzy firmy mają o niej dobre zdanie. Danych do analizy dostarczą zarówno firmowa strona, fanpage w mediach społecznościowych, jak i opinie klientów i pracowników na internetowych forach.

 

  • lokalizacja firmy

 

Jest bardzo ważnym, prestiżowym elementem mówiącym o kondycji finansowej oraz aspiracjach danej organizacji. Dobra lokalizacja, ale też standard budynku, wystrój, wyposażenie biur i stanowisk w pracy mówią wiele o tym, w co pracodawca inwestuje. Nim podpiszemy więc umowę, zastanówmy się, czy to miejsce, w którym będziemy mogli komfortowo wypełniać swoje obowiązki.

 

O co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej?

 

Nasze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej to świetny moment, by doprecyzować to, co wciąż jest niejasne. Jeśli poniższe kwestie nie zostały dokładnie ustalone, dopytajmy o:

 

  • charakter pracy

 

To, czym będziemy się zajmować w przyszłej pracy, jest oczywiście z jednym z najważniejszych czynników decyzyjnych. Dobre ogłoszenie o pracę porusza tę kwestię, ale im dokładniej ustalimy, co nas czeka, tym lepiej. Powinniśmy więc już na rozmowie kwalifikacyjnej wypytać o charakter pracy, podróże służbowe, zależność służbową i możliwości rozwoju zawodowego. Przede wszystkim jednak istotny jest zakres zadań i odpowiedzialności. Jeśli informacje uzyskiwane od pracodawcy są niejasne, charakter pracy omówiony enigmatycznie, a tematu wynagrodzenia unika się jak ognia, może to oznaczać komplikacje w przyszłości.

 

  • godziny pracy

 

Są bardzo ważnym elementem oceny oferty, ponieważ na ich podstawie można między innymi ocenić stawkę godzinową, którą otrzymamy. Doprecyzujmy, jak rozliczane są nadgodziny, czy zdarzają się często, czy zostawanie po godzinach to marginalne sytuacje.

 

Co więcej, należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy nie przyjmujemy oferty pracy zmianowej, weekendowej lub nocnej, bo przecież to również ma olbrzymie znaczenie, jeśli chodzi chociażby o nasze relacje z bliskimi, którzy pracują w typowych godzinach.

 

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej może także obejmować stworzenie listy innych pytań, które chcemy zadać. Nie bójmy się rozmawiać i bądźmy dociekliwi, aby nowa praca była tą spełniającą w pełni nasze oczekiwania.

 

Przeczytaj także: