Wybrana kategoria

Poszukiwanie nowej, lepszej pracy – co robić, by nie wzbudzać podejrzeń?

2020-06-19

Szukanie nowej pracy w czasie, gdy wciąż jesteśmy zatrudnieni, jest zazwyczaj postrzegane jako brak lojalności w stosunku do firmy i może skutkować różnymi konsekwencjami, nawet zwolnieniem z powodu utraty zaufania do pracownika. Jakie są sposoby szukania pracy w ukryciu przed obecnym pracodawcą?

 

Szukanie nowej pracy, będąc zatrudnionym: co nas zdradza?

 

Przede wszystkim nie ma nic niewłaściwego w poszukiwaniu pracy jeszcze w momencie pozostawania w stosunku pracy z innym podmiotem. Jeśli firma przestała spełniać nasze oczekiwania, warunki nie poprawiają się itd., dlaczego nie poszukać czegoś bardziej odpowiedniego? Z drugiej strony pracownik ma prawo poinformować pracodawcę o chęci odejścia w dogodnym dla siebie terminie, uwzględniając okres wypowiedzenia. Może więc na jakiś czas zachować ten zamiar w tajemnicy.

 

Miejmy świadomość, że mimo wszystko może być to trudne z uwagi na kilka kwestii:

 

- monitorowanie komputerów pracowników

 

Przede wszystkim pracodawca ma prawo monitorować to, co robimy w pracy. W żadnym wypadku nie używajmy służbowego telefonu stacjonarnego do odbierania telefonów od rekrutera. Nie korzystajmy z komputera w pracy w celu poszukiwania ogłoszeń, a przede wszystkim nie używajmy służbowej skrzynki pocztowej, która jest jednym z najczęściej filtrowanych elementów.

 

Warto przy tym pamiętać, że monitorowanie komputera i służbowej skrzynki pocztowej przez pracodawcę musi być prowadzone w sposób jawny, a szef nie ma prawa czytania naszej prywatnej korespondencji. Niemniej już sam widok nagłówka np. Odpowiedź na ogłoszenie o pracę – jest aż nadto sugestywny.

 

- ubiór na rozmowę kwalifikacyjną

 

Kolejną sprawą, która może być kłopotliwa, jest nasz ubiór. W sytuacji, kiedy po godzinach umawiamy się na rozmowę kwalifikacyjną o pracę, zbyt elegancki strój założony na tę okazję może wzbudzać podejrzenia.

 

Jednym rozwiązaniem jest zamienienie przed wyjściem na rozmowę dodatków do zwykłego stroju smart casual na bardziej eleganckie np. w samochodzie. Z kolei jeśli profesjonalna rozmowa kwalifikacyjna wymaga od nas naprawdę eleganckiego ubioru, wówczas w ostateczności możemy przebrać się zaraz po pracy.

 

- rozmowa telefoniczna w sprawie pracy

 

Pamiętajmy też, że rozmowa przez telefon z potencjalnym pracodawcą, który chce nas zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną powinna się odbywać w dyskretnym miejscu. Jeśli będziemy ją prowadzić przy współpracownikach, z pewnością informacja o tym, że szukamy innej pracy rozprzestrzeni się i wkrótce trafi do przełożonego.

W przypadku, gdy komfort rozmowy jest zagrożony, lepiej otwarcie powiedzieć rozmówcy, że w tym momencie nie możemy rozmawiać i poprosić o telefon w innym terminie. 

 

Przeczytaj także: