Praca.pl Poradniki Zmiana pracy
Test Gallupa online – czy warto go zrobić?

Test Gallupa online – czy warto go zrobić?

 
Test Gallupa online – czy warto go zrobić?

Czy wiesz, że każdy z nas ma swoje unikalne talenty i predyspozycje, które tylko czekają, by zostać odkryte? Jeśli tak, i na dodatek znasz własne strefy geniuszu, to zapewne nie możesz narzekać na przestój w karierze zawodowej. Jeśli jednak czujesz, że stać Cię na więcej, ale nie do końca potrafisz wskazać swoje mocne strony, to mamy dla Ciebie rozwiązanie, które może zmienić Twoje spojrzenie na samego siebie – test Gallupa.

 

Spis treści

Przede wszystkim nie jest to zwykły, nudny kwestionariusz powtarzający nudne pytania na wciąż wałkowane tematy. Test Gallupa to jedno z najbardziej rozpoznawalnych i oryginalnych badań osobowości, a zdaniem niektórych, próba zgłębienia tajemnic ludzkiej psychiki, odkrycia, co naprawdę motywuje nas do działania. Czy badanie talentów Gallupa rzeczywiście zabiera w podróż przez labirynty umysłu i pomaga wydobyć z niego nasze ukryte zdolności? Po co wykonywać test Gallupa i co mówią wyniki badania? 

 

Co to jest test Gallupa?

 

Test Gallupa – to hasło, które święci triumfy nie tylko w środowisku biznesowym, ale także w świecie rozwoju osobistego i coachingu. Czym tak naprawdę jest test Gallupa? 

 

Test Gallupa (oficjalna nazwa to CliftonStrengths) to popularne narzędzie psychometryczne, które służy do oceny natężenia naszych naturalnych predyspozycji i wrodzonych talentów. Według autora testu pod tym określeniem kryje się charakterystyczny dla danej osoby wzorzec myślenia, odczuwania oraz działania. Badanie Gallupa ma na celu wskazanie dominujących talentów z listy 34 obszarów. 

Pozostaje zatem pytanie, do czego potrzebna jest nam taka wiedza. Ta – zarówno pod kątem rozwoju zawodowego, jak i osobistego – może być fundamentem wielu sukcesów i absolutnej satysfakcji. Na końcu drogi związanej z odkryciem naszych predyspozycji i pracy z wrodzonymi talentami stoi rozwijanie najmocniejszych kompetencji.

 

Pamiętaj! 

 

Badanie Gallupa służy ocenie natężenia tak zwanych talentów Gallupa, czyli naturalnych predyspozycji i potencjału w 34 obszarach.

 

Warto wiedzieć, że test Gallupa bada naturalne i wrodzone kompetencje człowieka. Metoda określa zatem umiejętności, które nabywamy na drodze edukacji. W teście nie znajdziemy pytań dotyczących naszej wiedzy

 

Tak popularny dziś test osobowości Gallupa został opracowany przez Donalda Cliftona z Instytutu Gallupa – psychologa edukacyjnego, który chciał wyłonić najlepsze z najlepszych umiejętności człowieka, by później doskonalić je i wykorzystać do osiągnięcia pozytywnych wyników w życiu prywatnym i zawodowym. Test talentów opracowany przez Cliftona jest więc narzędziem, które jest efektem wieloletnich badań naukowych. Warto zwrócić uwagę na fakt, że słowo „test” w kontekście badania Gallupa jest określeniem, które przyjęło się w potocznej komunikacji. Choć ideą badania jest odpowiadanie na pytania, na żadne z pytań nie można odpowiedzieć błędnie.

 

Badanie, które ma na celu odkryć tak zwany talent Gallupa, składa się ze 177 pytań, które mają określić nasze naturalne talenty. Metoda Gallupa – test po polsku polega na zaznaczeniu na skali stwierdzeń, które są nam bliższe. Na podjęcie decyzji i odpowiedź mamy jedynie 20 sekund. W tym przypadku niezwykle ważne jest zaznaczenie pierwszej myśli, która przyjdzie nam do głowy. Odpowiedzi mają być intuicyjne, a nie przemyślane. Test osobowości Gallupa uniemożliwia wrócenie do poprzedniego pytania czy poprawienie odpowiedzi. 

 

Pamiętaj! 

 

Badanie Gallupa polega na zaznaczeniu na kilkustopniowej skali, które stwierdzenie najlepiej nas charakteryzuje i odpowiada naszemu sposobowi działania oraz myślenia. 

 

Kto powinien zrobić test Gallupa?

 

Test cieszy się coraz większą popularnością. Choć wielu z nas nadal sceptycznie podchodzi do wszelkiego rodzaju badań mających na celu rozwój osobisty, metoda opracowana przez Cliftona może okazać się złotym środkiem na drodze do samorozwoju, odnalezienia swojego miejsca w życiu osobistym i poprawienia relacji z innymi. W jakich przypadkach najbardziej przydatne może okazać się poznanie talentów Gallupa? Test polecany jest szczególnie: 

 

  • młodym ludziom stojącym na początku drogi zawodowej i osobom zastanawiającym się nad wyborem kierunku studiów,

  • osobom, które doświadczyły wypalenia zawodowego i stają w obliczu poszukiwania nowej pracy,

  • pracownikom, którzy chcą się przebranżowić,

  • osobom, które zatrzymały się na pewnym etapie rozwoju zawodowego i źle czują się w dotychczasowym miejscu pracy,

  • pracownikom, którzy mają za sobą dłuższą przerwę w pracy zawodowej,

  • osobom, które lubią inwestować w siebie, cenią samorozwój i szukają w sobie potencjału.

 

Wyniki testu, który ma na celu wskazanie naturalnych predyspozycji drzemiących w człowieku, mogą okazać się także świetnym narzędziem pracy w przypadku nauczycieli, menedżerów czy doradców zawodowych, którzy mają wspierać innych w rozwoju i pomóc im na drodze zawodowej. 

 

Kiedy warto wykonać test Gallupa?

 

Talenty Gallupa – pod tym stwierdzeniem kryją się obszary, w których dana osoba, biorąc pod uwagę jej naturalne predyspozycje, ma szansę osiągnąć najwięcej. Wobec tego można zaryzykować stwierdzenie, że trud udzielenia odpowiedzi na 177 pytań powinien zadać sobie każdy, komu zależy na poznaniu siebie, swoich ukrytych talentów, największego potencjału, ale także ten, kto dąży do rozwoju osobistego czy zawodowego. W życiu każdego z nas są jednak momenty, w których poznanie drzemiących w nas predyspozycji może przynieść najwięcej pożytku. Zatem, kiedy warto wykonać badanie Gallupa?

 

Z Twojego punktu widzenia test może okazać się szczególnie przydatny, gdy: 

 

  • czujesz, że jesteś bliski wypalenia zawodowego, a aktualna praca nie daje Ci satysfakcji,

  • planujesz zmienić pracę, ale nie wiesz, w którym kierunku warto pójść, 

  • masz ambicje na założenie własnego biznesu, ale brak CI pomysłu i pewności siebie,

  • stajesz przed wyborem ścieżki zawodowej i nie wiesz, jak pokierować swoją karierą. 

 

Pamiętaj! 

 

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Gallupa, osoby świadome swoich talentów i te, które w codziennej pracy mają szansę wykorzystać swoje mocne strony, wykazują 6 razy wyższe zaangażowanie w pełnione obowiązki i cieszą się trzykrotnie wyższą satysfakcją z życia.

 

Sprawdź także 15 nawyków osób osiągających sukces zawodowy!

 

Wynik testu Gallupa – czego dowiesz się z wykonanego badania?

 

Z założenia testy Gallupa pozwalają odkryć swoje ukryte predyspozycje, nie dziwi zatem, że wiele osób pokłada w nich ogromne nadzieje. Zakłada się, że udzielenie odpowiedzi na pytania testu może dać nam pewne wskazówki i wskazać drogę, którą powinniśmy podążać. Pamiętajmy jednak, że Gallup test wskazuje jedynie działania, które, biorąc pod uwagę nasze indywidualne predyspozycje, są dla nas jak najbardziej naturalne, a ich wykonanie nie powinno przysporzyć nam żadnych trudności. O to tu naprawdę chodzi?

 

Każdy z 34 uwzględnionych w tekście talentów należy do jednej z czterech głównych domen.

 

  • 4 domeny w teście Gallupa

 

    • Wykonywanie (executing), czyli w jaki sposób wcielasz plany, pomysły i marzenia w życie? Jak je realizujesz?
    • Wpływanie (influencing), czyli w jaki sposób wpływasz na innych ludzi?
    • Budowanie relacji (realtionship building), czyli w jaki sposób budujesz i pielęgnujesz relacje?
    • Myślenie strategiczne (strategic thinking), czyli w jaki sposób przyjmujesz informacje i analizujesz je?

 

Może się więc okazać, że naszymi naturalnymi predyspozycjami jest chociażby odpowiedzialność, osiąganie, bliskość, dowodzenie, empatia czy intelekt. Test osobowości Gallupa może wyjaśnić, czy jesteś m.in. analitykiem, wizjonerem czy może jednak urodzonym strategiem. Jeśli jednak oczekujesz, że wyniki testu automatycznie zmienią coś w Twoim życiu, to jesteś w błędzie. Szczegółowy raport, jaki otrzymamy po wykonaniu testu, może być jedynie wskazówką, która będzie wymagała przeanalizowania tego, jak konkretne talenty funkcjonują i które z nich chcielibyśmy rozwijać. 

 

Mając już dostęp do raportu i znając swoje główne talenty, warto zatem zastanowić się, które z nich chcielibyśmy rozwijać i w jaki sposób możemy nad nimi pracować, tak by wrodzone predyspozycje mogły stać się naszymi mocnymi stronami. Samo badanie i znajomość swoich naturalnych talentów nie zmieni niczego w naszym życiu. Zmienić je może za to podjęcie działania, dzięki któremu zaczniemy te talenty rozwijać i wykorzystywać. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ istnieje pokusa, by traktować test Gallupa jako rodzaj horoskopu albo samospełniającej się przepowiedni. Tak naprawdę jednak to od nas zależy, czy produktywnie wykorzystamy uzyskane informacje.

 

Talenty Gallupa – test predyspozycji i obszarów potencjału do rozwoju

 

W powszechnym rozumieniu, gdy mówimy o talencie, mamy na myśli ponadprzeciętne uzdolnienie czy dar. Zazwyczaj sprowadzamy go do rangi umiejętności w bardzo wąskim zakresie, takim jak na przykład muzyka, rysowanie czy chociażby zdolności matematyczne. Talenty Gallupa są to natomiast obszary potencjału, w których ze względu na naturalne predyspozycje mamy szansę osiągnąć najwięcej. Są to wrodzone wzorce myślenia, odczuwania czy zachowania. W myśl tego talentem może być komunikatywność, dowodzenie, rozwaga, bezstronność czy nawet czar, pod którym kryje się przełamywanie lodów i umiejętność przekonywania do siebie. 

 

W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że talenty, które możemy odkryć za pomocą opisywanego testu, wcale nie są naszymi mocnymi stronami. Pamiętajmy, że są to jedynie predyspozycje, które dopiero w efekcie pracy nad nimi i rozwijania, mogą stać się mocną stroną i wzorcem, który znacznie pomoże nam zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym. 

 

Pamiętaj! 

 

Niezwykle ważne jest zidentyfikowanie kluczowych obszarów potencjału i pracowanie nad nim oraz rozwijanie go, dzięki czemu przekształci się on w naszą mocną stronę.

 

Talenty Gallupa a zawody, czyli kiedy i po co robić test Gallupa?

 

Wielu z nas do kwestii tego rodzaju testowania podejdzie z ogromnym dystansem. Inni – zrobią go z czystej ciekawości, niekiedy jednak niewiele z niego wynosząc. I choć wiemy już, kiedy i w jakim celu warto zrobić test, to pamiętajmy, że przy odrobinie wysiłku i czasu może on znacząco odmienić naszą codzienność. 

 

Talenty Gallupa a zawody, w jakich pracujemy – to właśnie tutaj możemy wskazać kluczowe zastosowanie omawianego badania. Jak już wspomniano, z założenia metoda pozwoli nam odkryć naturalne predyspozycje i poznać potencjał, czyli obszar warty rozwijania. Zakłada się bowiem, że podążając za wrodzonymi talentami, możemy osiągnąć spektakularne efekty i w końcu dobrze czuć się w miejscu, w którym jesteśmy i w pracy, którą wykonujemy.

 

Wyniki testu mogą dać nam wskazówki co do tego, czy jesteśmy urodzonymi ekspertami czy może lepiej czujemy się dowodząc i przewodnicząc. Jeśli naszym naturalnym talentem jest na przykład organizator i w naturalny sposób przychodzi nam reagowanie na to, co dzieje się w otoczeniu, a największą satysfakcję daje nam poszukiwanie rozwiązań mających służyć maksymalnemu osiąganiu produktywności, praca w której będziemy musieli podporządkować się innym i hamować własny potencjał, będzie nas blokowała i unieszczęśliwiała. 

 

Wady testu Gallupa

 

Podobnie jak każde inne badanie, test Gallupa również posiada pewne wady, które warto wziąć pod uwagę. Jedną z nich jest ograniczony zakres pytań, które mogą nie uwzględniać pełnej różnorodności osobowości i motywacji. Istnieje również możliwość, że respondenci mogą zniekształcać swoje odpowiedzi, dążąc do przedstawienia siebie w bardziej pozytywnym świetle lub zgodnie z oczekiwaniami społecznymi. Czasami wskazuje się też, że test Gallupa może nie uwzględniać wpływu zmienności kontekstowej na nasze zachowanie, koncentrując się głównie na stabilnych cechach osobowości. Ważne jest, aby pamiętać, że test Gallupa stanowi jedno z narzędzi do badania osobowości, ale nie jest jedynym determinantem naszych działań i decyzji.

 

Wadą może być taki niemały koszt testu Gallupa. Cena testu Gallupa może różnić się w zależności od wielu czynników, takich jak rodzaj testu, liczba osób, dla których ma być przeprowadzony, oraz zakres usług towarzyszących. Koszt może być również uzależniony od lokalizacji i specyfiki klienta, na przykład czy jest to osoba prywatna, firma czy instytucja. W wersji indywidualnej i najbardziej podstawowej, czyli badaniu 5 mocnych stron, cena to 105 zł, natomiast wersja rozszerzona, badanie 34 talentów, to koszt 315 zł.

 

Test Gallupa – czy warto? Podsumowanie

 

Gallup test jest bardzo popularnym narzędziem, który z założenia ma pomóc odkryć swoje naturalne talenty. Opiera się on na teorii, że znacznie ważniejsze jest skupienie na rozwoju obszarów potencjału i skoncentrowanie na rozwijaniu mocnych stron, niż próba naprawienia słabości. Narzędzie może być przydatne w identyfikacji i efektywniejszym wykorzystaniu drzemiącego w nas potencjału, co w efekcie ma przełożyć się na zwiększenie efektywności i satysfakcji zawodowej, a także rozwój kariery.

 

Badanie ma jednak swoje ograniczenia, odstraszać może dość wysoki koszt, a także długość samego testu. W ocenie, czy warto wykonać test Gallupa, najlepiej wziąć pod uwagę to, jak chcemy wykorzystać wiedzę na temat swoich predyspozycji. Zastanów się, jak już rozwijasz swoje naturalne talenty i czy jesteś zadowolony ze swoich działań.

 

Czytaj także: nowe zjawisko cichego odchodzenia z pracy. Czym jest quiet quitting i czy dotyczy także Ciebie?

 

Test Gallupa – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Test Gallupa – co to?

 

Test Gallupa to narzędzie psychometryczne, które ma na celu identyfikację i wykorzystanie obszarów potencjału danej osoby. Test koncentruje się na odkrywaniu naturalnych talentów i umiejętności jednostki, które mogą przyczynić się do sukcesu, zarówno zawodowego, jak i osobistego.

 

  • Test Gallupa po polsku – gdzie zrobić?

 

Test jest narzędziem płatnym, a dostęp do niego można kupić na oficjalnej stronie gallup.com. Dostępny jest tam także Gallup test po polsku.

 

  • Test Gallupa – który wybrać? 

 

Top 5 zawiera podstawowe informacje o Twoim naturalnym potencjale. Wersja ta będzie w zupełności wystarczająca dla osób, które chcą skupić się na zrozumieniu i rozwoju swoich najsilniejszych talentów. Z kolei rozszerzona wersja testu, czyli badanie 34 talentów, będzie odpowiednie dla tych, którym zależy na znacznie obszerniejszej informacji o własnych predyspozycjach. Taki test skierowany jest też do osób, które chcą się przebranżowić czy założyć własną firmę. 

Więcej artykułów "Zmiana pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Lekarz weterynarii - obsługa fermy trzody chlewnej

    Cedrob S.A.   Włodowice    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   9 000 - 10 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    2 dni
    Zakres obowiązków: Nadzór nad procesem przygotowania ferm do wstawień oraz nadzór i kontrola przebiegu chowu, Ustalanie schematu szczepień i prowadzenie szczepień profilaktycznych, Nadzór weterynaryjny nad stadami trzody chlewnej, Badanie stanu zdrowia zwierząt, Stosowanie leków...
  • Cedrob S.A.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   9 000 - 10 000 zł brutto/mies.
    2 dni
    Zakres obowiązków: Nadzór nad procesem przygotowania ferm do wstawień oraz nadzór i kontrola przebiegu chowu. Ustalanie schematu szczepień i prowadzenie szczepień profilaktycznych. Nadzór weterynaryjny nad stadami reprodukcyjnymi drobiu grzebiącego: badanie stanu zdrowia zwierząt,...
  • Przedstawiciel Regionalny (branża weterynaryjna)

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa    praca mobilna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    3 dni
    Obszar pracy obejmuje województwa: mazowieckie i lubelskie. Zakres obowiązków: pozyskiwanie nowych klientów i utrzymywanie dobrych relacji z obecnymi, realizacja założeń sprzedażowych i marketingowych, reprezentowanie firmy podczas targów i konferencji, raportowanie z prowadzonych działań...
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 dni
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 dni
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.

Najnowsze artykuły

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Jakie wybrać rośliny do biura?

Jakie wybrać rośliny do biura?

Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ponadczasowa paprotka, nie wszędzie pasuje klasyczny fikus. W przyjaznym dla psów wnętrzu warto rozważyć palmę Areka, w biurze bez okien monsterę, a w open space choćby pachirę. Wiosna to dobry czas na znalezienie dla swojego biura nowej aranżacji roślinnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin i jak stworzyć w swojej firmie zielone biuro.