Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Dobra organizacja stanowiska pracy – to podstawa

Dobra organizacja stanowiska pracy – to podstawa

 
Dobra organizacja stanowiska pracy – to podstawa

Nie wiesz, gdzie podziały się twoje notatki z zebrania? Co pięć minut odrywasz się od pracy i sprawdzasz skrzynkę mailową? Czujesz, że brak organizacji pracy zaczyna mieć na nią widoczny negatywny wpływ? Czas to zmienić!

 

Organizacja stanowiska pracy biurowej

 

Bardzo wielu pracowników wydaje się nie wiedzieć, czym jest organizacja stanowiska pracy. Mimo że często czują, iż bałagan na biurku i w najbliższym otoczeniu przeszkadza w wykonywaniu obowiązków, to nie podejmują żadnych działań, by trwale zmienić ten stan rzeczy. Część osób nie widzi niczego złego w „twórczym nieładzie” lub też wręcz twierdzi, że specyficzne rozmieszczenie przypadkowych przedmiotów im pomaga. Niestety, nieprzemyślana organizacja miejsca pracy może się zemścić na tobie w najbardziej nieoczekiwanym momencie i spowodować wiele stresujących sytuacji. Dlatego też tak ważne jest uporządkowanie przestrzeni, w której przebywa się przez wiele godzin.

 

Stanowisko pracy – jak mądrze je urządzić?

 

By twoje miejsce pracy było jak najbardziej funkcjonalne, w najbliższym otoczeniu powinny się znajdować jedynie te przedmioty, które są niezbędne do wykonywania obowiązków służbowych. Dlatego warto się chwilę zastanowić, co jest potrzebne do bieżącej pracy, a czego używamy tylko okazjonalnie.


Zostaw na biurku te materiały biurowe, z których na co dzień korzystasz – jeśli nie pracujesz w dziale technicznym, to po co ci zestaw miarek i linijek? Większość współczesnych pracowników w codziennej pracy sporo rozmawia przez telefon – jeśli ty również należysz do tej grupy, połóż w widocznym miejscu zeszyt, notatnik oraz czyste kartki, na których będziesz robić notatki z rozmów. Wcześniej przygotowane posłużą ci również do zanotowania ważnych wniosków z konferencji, szkoleń czy spotkań służbowych. Na biurku masz całe mnóstwo przyborów pisarskich? Niepotrzebnie! Tu zdecydowanie bardziej liczy się jakość, a nie ilość. Po co ci cała sterta zepsutych i wypisanych długopisów? Wyrzuć je.

 

Może się zdarzyć, że w twoim miejscu pracy pewnych przedmiotów nie jest za dużo, ale...za mało. Ich brak może powodować utratę cennego czasu. Codziennie używasz zszywacza, ale żeby z niego skorzystać, chodzisz do drugiego pokoju albo udajesz się na jeszcze dłuższą wędrówkę? W jego poszukiwaniu tracisz cenne minuty? Może warto zmienić tę sytuację i zasygnalizować przełożonemu, że tak prozaiczny przedmiot znacznie ułatwiłby ci pracę?

 

Dobra organizacja czasu

 

Obecnie to za pomocą poczty e-mail nawiązuje się większość kontaktów oraz komunikuje ze współpracownikami i przełożonymi. Oprócz zalety znacznego przyspieszenia komunikacji ma ona jednak znaczną wadę: w niektórych sytuacjach jest po prostu pożeraczem czasu. Zwłaszcza wtedy, kiedy po raz kolejny w przeciągu kilku minut sprawdzasz, czy w przychodzących pojawiła się nowa wiadomość oraz (gdy masz ustawione powiadomienie o nowych mailach) nerwowo odrywasz się od wykonywanych zadań, bo usłyszałeś charakterystyczny dźwięk lub też nie daje ci spokoju migająca ikona.

 

Warto powalczyć ze swoim nawykiem nerwowego sprawdzania poczty. Dyscyplina pozwoli łatwiej trzymać się założonego planu działań oraz uczyni twoją pracę efektywniejszą. Jeśli zaplanowałeś sobie czas intensywnej pracy, możesz po prostu wyłączyć lub wyciszyć skrzynkę mailową. Osoby, które będą potrzebowały kontaktu w tym czasie, zadzwonią do ciebie lub też pojawić się w twoim pokoju osobiście. Jeśli uważasz, że wyłączenie skrzynki jest niemożliwe lub niepotrzebne, ustal sobie momenty w ciągu dnia, w których zajrzysz na pocztę. Wybierz konkretne godziny i postaraj się ich przestrzegać. Jeśli wiesz, że ma do ciebie przyjść bardzo ważny mail, możesz sprawdzać pocztę częściej, ale nie pozwól sobie na wchodzenie na nią co pięć minut.

 

Właściwa organizacja pracy ma bardzo duży wpływ na efektywność wykonywanych obowiązków. Pozwala zapanować nad zadaniami różnego typu, od najważniejszych do tych mniej ważnych.

 

Kilka zmian w najbliższym otoczeniu oraz lepsze planowanie swojej pracy mogą sprawić, że znacznie łatwiej będzie ci się mierzyć z codziennymi zawodowymi wyzwaniami oraz osiągać lepsze wyniki podejmowanych działań.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   za 2 dni wygasa
    specjalista mid / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    10 godz.
    Miejsce pracy: Reguły i budowy na terenie Polski. Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w...
  • Inżynier / Kierownik Robót - branża elektryczna

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Zakres obowiązków czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Asystent / Asystentka ds. Wsparcia Dyrektora Technicznego

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna   dziś wygasa
    asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Opis stanowiska: Wsparcie Dyrektora Technicznego w codziennej pracy (organizacja podróży służbowych, zarządzanie kalendarzem, przygotowywanie prezentacji i innych dokumentów); Monitorowanie rynku i wyszukiwanie ogłoszeń o postępowaniach przetargowych; Bieżące i efektywne monitorowanie...
  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...

Najnowsze artykuły

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Kandydaci kłamią w czasie rekrutacji – oczywiście nie wszyscy, ale wielu uważa, że koloryzowanie i zatajenie pewnych spraw pozwoli im zdobyć stanowisko, a potem „jakoś to będzie”. Przyjęcie niewłaściwej osoby to dla pracodawcy ogromny problem, dlatego wiele firm decyduje się na background check. Specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz wyjaśnia, jak legalnie zweryfikować prawdomówność kandydata.