Profesjonalne CV po polsku – jak napisać?

 
Profesjonalne CV po polsku – jak napisać?

CV jest podstawowym dokumentem rekrutacyjnym. Pokazuje pracodawcy, kim jest kandydat, jakie ma doświadczenie i umiejętności. Na podstawie CV odbywa się pierwsza selekcja kandydatów. Życiorys zawodowy jest wymagany w zdecydowanej większości rekrutacji. Niekiedy nie proszą o jego wysłanie firmy budowlane, szukające pracowników do prostych prac albo gospodarstwa rolne, przyjmujące osoby do pracy np. przy zbiorach. Warto jednak napisać curriculum vitae, tym bardziej że dokument jest bardzo prosty. Oto kilka wskazówek, jak powinno wyglądać CV do pracy.

 

CV – co powinno zawierać?

 

Zacznijmy od tego, że szukając pracy u polskiego pracodawcy, należy przygotować dokument w języku polskim, chyba że w ogłoszeniu jest podany inny wymóg. Wiele firm tworzy międzynarodowe zespoły pracowników i prowadzi rekrutację po angielsku. Jeśli oferta jest opublikowana właśnie w tym języku, można przygotować CV po angielsku. Wtedy od kandydatów wymagany jest też komunikatywny angielski w mowie i piśmie.

Profesjonalne CV w języku polskim w bardzo łatwy sposób można przygotować, korzystając z kreatora CV praca.pl. Portal rekrutacyjny nie tylko udostępnia ogłoszenia o pracę (część z nich jest w języku ukraińskim), ale też ułatwia kandydatom poszukiwanie wolnego stanowiska. Aby wysyłać swoje zgłoszenia do pracy, wystarczy założyć bezpłatne konto.

Pisząc życiorys w kreatorze, uzupełniamy rubryki swoimi danymi i gotowe! Odchodzi kwestia formatowania dokumentu. Gotowe CV można zapisać na koncie kandydata albo ściągnąć na dysk.

 

Jakie elementy zawiera życiorys?


Dane personalne

 

W CV trzeba podać imię i nazwisko, nr telefonu oraz adres e-mail. Można także dodać datę urodzenia oraz miasto zamieszkania, ale nie jest to niezbędne.

 

Doświadczenie zawodowe


To bardzo ważny punkt. Pokazuje pracodawcy czy kandydat ma doświadczenie w zawodzie, czym zajmował się wcześniej. Doświadczenie opisuje się, na górze umieszczając ostatnią pracę. Podajemy daty zatrudnienia, nazwę stanowiska i nazwę firmy. Można też wyliczyć najważniejsze obowiązki.

Wykształcenie


Podobnie jak w przypadku zatrudnienia, tak i tutaj, na najwyższej pozycji powinna znaleźć się ostatnia szkoła/ uczelnia. Jeśli mamy ukończone studia, nie musimy podawać poprzednich miejsc nauki. Wpisujemy też kierunek studiów/ profil klasy, do jakiej uczęszczaliśmy oraz tytuł zawodowy np. technik, inżynier, magister, licencjat.

 

Znajomość języków obcych


Wpisujemy informację o naszym języku ojczystym oraz o językach obcych, jakimi się posługujemy. Dodajemy też poziom znajomości:

  • podstawowy (podstawowy),
  • średni (średni),
  • zaawansowany (zaawansowany),
  • biegły (biegły).

 

Umiejętności


W tym miejscu wpisujemy zarówno kompetencje twarde – praktyczne umiejętności, znajomość narzędzi pracy, programów komputerowych, posiadanie prawa jazdy itd., jak i nasze cechy osobowości przydatne w pracy. Są to tak zwane umiejętności miękkie. Należą do nich np. komunikatywność, odpowiedzialność, dobra organizacja pracy.

 

Zainteresowania

 

Zainteresowania nie są obowiązkowym punktem w CV. Jeśli mamy jakieś interesujące hobby warto jednak wspomnieć o tym w życiorysie. Być może nasza pasja spodoba się rekruterowi i zwróci on uwagę na naszą kandydaturę właśnie dzięki temu.

 

Kursy i szkolenia

 

Tę sekcję mogą dodać osoby, które ukończyły specjalistyczne kursy, wymagane przez pracodawcę albo szkolenia mogące być dodatkowym atutem kandydata. Nie jest to jednak obligatoryjny punkt CV.

 

Zdjęcie do CV


Nie ma obowiązku, aby dodawać zdjęcie do CV, ale w Polsce zdecydowana większość kandydatów umieszcza fotografię w życiorysie. Ważne, żeby zdjęcie było profesjonalne.

 

CV – jaka czcionka?


Korzystając z kreatora CV na praca.pl, nie musimy zastanawiać się, jak przygotować estetyczny dokument, jaką czcionkę wybrać. Narzędzie pozwoli nam stworzyć przejrzysty i ładny życiorys. Czcionka do CV powinna być prosta i wyraźna. Należy trzymać się jednego wyboru w całym dokumencie. Nazwy sekcji należy wyróżnić, np. poprzez ich pogrubienie.

 

Format CV

 

CV zapisujemy w formacie PDF. Dzięki temu mamy pewność, że na każdym urządzeniu będzie wyglądać identycznie i wszystko pozostanie na swoim miejscu. Kreator CV na praca.pl ma opcję zapisywania dokumentu w PDF-ie. Nie powinno więc być z tym żadnego kłopotu. Wystarczy kliknąć znajdujący się po prawej stronie przycisk POBIERZ CV.

 

Klauzula w CV


Aby pracodawca mógł przetwarzać nasze dane osobowe w rekrutacji, musimy wyrazić na to zgodę. Do tego celu służy klauzula w CV, zawierająca zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Może ona brzmieć:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych w procesie rekrutacji.

Z samodzielnym napisaniem życiorysu do pracy w Polsce na pewno poradzą sobie osoby, które znają podstawy języka. Warto pamiętać o tym, że CV powinno być pozbawione błędów. Jeśli dopiero rozpoczynamy naukę języka polskiego, warto poprosić kogoś o sprawdzenie życiorysu, czy przetłumaczenie go. Bezpłatne konsultacje dotyczące przygotowywania dokumentów aplikacyjnych oferują powiatowe urzędy pracy. Warto skorzystać ze wsparcia specjalistów.

 

Artykuł w ukraińskiej wersji językowej: Професійне резюме польською мовою - як написати?

 

Więcej artykułów "CV / Życiorys"

Polecane oferty