Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Home Office
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Wybrana kategoria

Facylitacja w pracy

2020-04-28

Facylitacja to jeden ze sposobów wspierających organizację, zarządzanie grupą. Pomaga na przykład w rozwiązywaniu problemów w grupie, jest wykorzystywana podczas procesu nauki, wdrażania nowych metod i technologii. Jak facylitacja modyfikuje zasady pracy w grupie?

 

Facylitacja: co to?

 

Sam termin pochodzi od angielskiego facilitation, co oznacza ułatwienie, odciążenie, wspieranie. Facylitacja ma na celu większe zaangażowanie członków zespołu we wspólną pracę, pomoc w odnalezieniu się w nowej sytuacji, uwolnienie kreatywności, spojrzenie na problem czy zadanie z innej perspektywy.

 

Zgodnie z tą metodą praca zespołowa jest koordynowana przez tzw. facylitatora. To osoba, która nakierunkowuje innych na określone tory, ale sama nie wnosi żadnej wiedzy merytorycznej. W tym sensie facylitator pełni funkcję nieco podobną do mediatora. Kiedy rozważymy inne aspekty zagadnienia facylitacja a mediacja, widzimy, że punktów wspólnych jest więcej. W obu przypadkach w proces za zaangażowane trzy strony. Gdy chodzi o mediację, to strony konfliktu i mediator.

W facylitacji można wyodrębnić wspomnianego facylitatora, zespół, a także jego kierownika, lidera ostatecznie podejmującego kluczowe decyzje.

 

Facylitacja: zalety

 

Praca warsztatowa przy asyście facylitatora może pomóc uwolnić potencjał tkwiący w grupie, w szczególności podnieść umiejętności cenione przez pracodawców, takie jak:

 • nieszablonowe myślenie,
 • asertywność,
 • determinację
 • zdolności negocjacyjne,
 • wielozadaniowość,
 • uważność.

Facylitacja spotkań wspiera budowanie trwalszych relacji pomiędzy członkami zespołu. Wymiana pomysłów, wspólna nauka czy rozwiązywanie problemu nadzorowane przez osobę z zewnątrz powodują, że każdy pracownik zaczyna czuć większą odpowiedzialność i dostrzega, że jego wkład w realizację zadania jest równie ważny co innych. Jednocześnie podczas procesu facylitacji powstaje bezpieczna przestrzeń – możliwe stają się konstruktywna krytyka, prowadzenie negocjacji, obrona własnego stanowiska – które w zwykłych warunkach, gdy na pierwszym planie znajduje się relacja przełożony-podwładny, nie byłyby możliwe, a przynajmniej tak łatwe do przeprowadzenia.

 

Facylitacja finalnie podnosi zatem efektywność, a także motywację i lojalność członków zespołu wobec przedsiębiorstwa.

 

Facylitacja: wady

 

Facylitacja powinna być prowadzona przez profesjonalistę. Jeśli facylitator nie potrafi ukierunkować działań osób w taki sposób, by osiągnąć pozytywny efekt, wówczas może dochodzić do tarć i eskalacji konfliktów, pojawić się frustracja u pracowników i przełożonego, poczucie straty czasu.

 

Facylitacja: kiedy warto z niej skorzystać?

 

Praca w grupie przy asyście facylitatora może być szczególnie cenna:

 • gdy doszło do dużych zmian np. organizacyjnych, kadrowych w firmie,
 • w przypadku całkiem nowego zespołu lub gdy ten nie jest zgrany,
 • kiedy pojawiają się problemy w zespole, np. niezdrowa rywalizacja,
 • kiedy zachodzi konieczność zastosowania nowych narzędzi, technologii, procedur,
 • w przypadku wysokiego współczynnika rotacji w firmie,
 • kiedy firma ma do realizacji ważny projekt, ale nie opracowano jeszcze szczegółów względem metod wykonania.

 

Przeczytaj także: