Zarządzanie talentami - sposób na rozwój firmy

2019-06-18

Zarządzanie talentami w organizacji - na czym polega

 

Zarządzanie zasobami ludzkimi w firmie należy do działu kadr (human resources). Jednym ze sposobów rozwoju firmy może być zarządzanie talentami czyli talent management. Polega to na poszukiwaniu, rekrutowaniu, a później wspieraniu rozwoju osób, które posiadają ponadprzeciętne kompetencje w danej dziedzinie. Dzięki temu można efektywnie wykorzystać zdolności zatrudnionych, co przyczynia się do szybkiego rozwoju firmy.

 

Głównym zadaniem pracowników z działu HR jest pomoc w budowaniu ścieżek kariery podwładnym, którzy w wybitny sposób wpływają na wzrost znaczenia przedsiębiorstwa na rynku. Zarządzanie talentami pozwala zatrzymać najlepszych zatrudnionych.

 

Rodzaje talentów

 

Najważniejszym etapem procesu jest identyfikacja talentów. Istotne są obserwacje oraz oceny przełożonych, współpracowników i klientów. Bardzo często są też przeprowadzane specjalne testy psychologiczne, które mają za zadanie zbadać predyspozycje oraz zdolności zatrudnionych osób.

 

Aby dobrze ocenić zdolności pracowników, należy zapoznać się z głównymi rodzajami talentów (opisane przez badaczy Buckinghama i Coffmana):

• Talenty w dążeniu do celu – w tym przypadku warto zweryfikować sposób oraz powodzenie w realizacji założeń. Pomocne okazują się pytania: czy dana osoba lubi konkurować, czy ważny jest dla niej awans, czy postrzega się przez pryzmat tego, co inni o niej myślą, czy ważniejsza jest dla niej osobista ocena swoich dokonań.
• Talent w myśleniu – można w ten sposób ocenić, czy ktoś jest typem analityka. Warto także sprawdzić, czy pracownicy mają jedną strategię na rozwiązanie problemu. Co robią w przypadku nieprzewidzianych sytuacji? Od razu mają nowe pomysły, czy poddają się, bo pierwotnego zamysłu nie udało się zrealizować.
• Talenty w układaniu stosunków z innymi – oceniane są na podstawie łatwości w nawiązywaniu relacji. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy podwładny dobrze czuje się wśród nowo poznanych osób, czy woli przebywać w gronie starych znajomych, z którymi czuje się bezpiecznie.

 

Zarządzanie talentami w firmie

 

Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na wprowadzenie talent managementu do firmy. Talentów nie można wykształcić, dlatego ważne jest rozpoznanie ich u podwładnych i efektywne zarządzanie nimi. Przede wszystkim wpływa to na zwiększenie zysków. Dlatego warto dobierać zadania dla pracowników zgodnie z ich talentami. Dzięki temu przełożeni będą mieli pewność, że dana rzecz zostanie poprawnie wykonana. Być może pozwoli to na wdrożenie nowych ciekawych pomysłów, dzięki którym firma będzie się wyróżniała na rynku.

 

Przeczytaj także:

Skomentuj