Agent ubezpieczeniowy - zalety pracy w branży ubezpieczeń, które mogą Cię zaskoczyć

 
Agent ubezpieczeniowy - zalety pracy w branży ubezpieczeń, które mogą Cię zaskoczyć

Czym się zajmuje agent ubezpieczeniowy?

 

Przede wszystkim przedstawieniem oferty ubezpieczeniowej swoim klientom i zawieraniem umów ubezpieczeniowych, pozyskiwaniem nowych kontaktów. Trzeba stale dbać o bazę klientów, pamiętać o nich, poszerzać ją i oczywiście dbać o bezpieczeństwo danych osobowych. Ważny jest też udział w różnego rodzaju szkoleniach, oferowanych bezpłatnie przez ubezpieczyciela. Można rozwinąć swoje umiejętności miękkie, sprzedażowe, czy wiedzę z zakresu produktów. Agent ubezpieczeniowy to osoba, który umie słuchać i odpowiadać na potrzeby klientów. Dzięki kompleksowej ofercie – ubezpieczenia domu, samochodu, firmy, ale także życia i zdrowia, klienci mogą spać spokojnie wiedząc, że są zabezpieczeni na nieprzewidziane zdarzenia.

 

TOP 5 zalet pracy jako agent ubezpieczeniowy

 

Praca z ludźmi, bycie osobą niezależną dzięki prowadzonej działalności gospodarczej czy możliwość samodzielnego wpływania na zarobki, to zalety pracy jako agent, które najczęściej się podkreśla. Ta ścieżka kariery zawodowej niesie jednak ze sobą znacznie więcej pozytywów, o których często się zapomina.

 

1. Dowolność miejsca i czasu pracy

 

O tym, jak wygodna i bezpieczna jest praca zdalna, przekonaliśmy się bardzo szybko w ciągu ostatniego roku. Duża część pracowników biurowych, która doświadczyła plusów pracy zdalnej, nie chce już wracać do biur.

Praca w ubezpieczeniach daje taką możliwość. Choć często miejscem pracy agenta jest fizyczne biuro, nie jest ono wcale konieczne do prowadzenia działalności. Obsługę klienta można prowadzić za pomocą internetu i telefonu praktycznie z dowolnego miejsca i to nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Do codziennego trybu dnia można też dopasować godziny pracy, a elastyczny grafik zapewnia osobistą wolność i work-life balance. Dzięki zawodowi agenta możliwe jest pogodzenie obowiązków rodzicielskich z pracą, czy nawet równoczesną pracę na etacie.

 

2. Możliwość łączenia kilku zawodów

 

Pandemia przekonała nas również o tym, jak kruche bywają kariery zbudowane na bazie jednego tylko zawodu. Agent ubezpieczeniowy nie musi ograniczać się tylko do tego obszaru działalności. Może z sukcesem realizować kilka ścieżek kariery.

Wśród naszych agentów mamy wielu agentów biur podróży, księgowych, właścicieli warsztatów samochodowych – opisuje Marta Żukowska, Główny Specjalista ds. Rozwoju Sieci Wyłącznej w PZU. Doskonale łączą kilka obszarów działalności, co zapewnia im poczucie bezpieczeństwa oraz … większe zarobki – dodaje Marta Żukowska.

 

3. Wiele branż, szerokie kontakty społeczne i zawodowe

 

Ubezpieczenia potrzebuje każdy, a to sprawia, że agent ubezpieczeniowy w czasie swojej pracy spotyka się z ludźmi z przeróżnych branż i zawodów. Rozmawia z pracownikami firm, przedsiębiorcami, przedstawicielami wolnych zawodów, osobami z różnych grup społecznych. Takie szerokie kontakty są niezwykle cenne w codziennym życiu. Dziś niemal każdy potrzebuje ubezpieczenia, więc klientami agenta są nie tylko przyjaciele i rodzina, ale też znajomy fryzjer, mechanik samochodowy, nauczyciel, czy właściciel lokalnej firmy albo sklepu z sąsiedztwa.

 

4. Własna działalność przy minimalnych kosztach

 

Osoby, które marzą o własnej firmie, są często blokowane brakiem środków na rozpoczęcie działalności. Tymczasem w ubezpieczeniach można dzięki franczyzie otworzyć biuro przy niskim nakładzie własnych środków.

Wsparcie, jakie otrzymuje agent dotyczy zarówno samego wynajęcia oraz urządzenia biura jak i niezbędnej wiedzy merytorycznej, która ułatwia założenie własnej, dobrze prosperującej firmy.

 

Co jest bardzo ważne dla naszych agentów to fakt, iż nie wymagamy wkładu finansowego.
Wystarczy mieć własny lub wynajęty lokal i przygotować go zgodnie z naszymi standardami, które obejmują białe ściany, dobre oświetlenie i stonowany kolor podłogi. Jeśli lokal nie wymaga remontu agent nie ponosi na starcie żadnych dodatkowych kosztów. Meble, profesjonalną aranżację i wizualizację lokalu oraz oznakowanie nasi agenci dostają od nas. Oczywiście zapewniamy też bogate wsparcie dydaktyczne - dodaje Agnieszka Ducka-Waś, Główny Specjalista ds. Rozwoju Sieci Wyłącznej w PZU.

 

5. Łatwe przebranżowienie i nowy start

 

Ubezpieczenia to taki obszar zawodowy, który pozwala realizować się bez względu na wiek, czy dotychczasowe doświadczenia zawodowe. Pracę można zacząć w zasadzie zawsze. Sprzyja temu świetny program wdrożeniowy, gdzie osoba na początku kariery jest prowadzona niemal za rękę. Ma dostęp do najlepszych trenerów i szkoleń z zakresu wiedzy o produktach, czy umiejętności sprzedażowych.

 

Zachęcając naszych potencjalnych agentów do nawiązania współpracy powtarzamy „z nami możesz zacząć od początku”. Praca agenta ubezpieczeń nie ma przecież limitu wiekowego – tak, jak naszymi klientami są ludzie w różnym wieku, tak i wśród naszych agentów spotkamy osoby młode, dla których praca agenta to jedno z pierwszych doświadczeń zawodowych i osoby doświadczone zawodowo, które dopiero w późnym wieku zdecydowały się na tę ścieżkę. Każda z tych osób może znaleźć własną grupę klientów i każda może osiągnąć sukces – wyjaśnia Marta Żukowska.

 

Jak zostać agentem ubezpieczeniowym? Możliwości i formy współpracy

 

Aby móc pracować jako agent trzeba posiadać wiedzę, którą zdobywa się na szkoleniu prowadzonym przez firmę ubezpieczeniową. Jest ona potwierdzana egzaminem, który również organizuje firma. Chcąc zdobyć uprawnienia trzeba po prostu zgłosić chęć zostania agentem w wybranym towarzystwie ubezpieczeniowym. W PZU można aplikować na stronie www.agentpzu.pl.

 

Zdobycie uprawnień wymaga poświęcenia czasu na naukę, ale z opinii naszych agentów wynika, że nie jest skomplikowane – wyjaśnia Agnieszka Ducka-Waś. Kursy na agenta ubezpieczeniowego organizujemy zarówno w formie wykładów jak i w ramach e-learningu. Można zatem dowolnie dopasować sposób edukacji do własnych możliwości. Nasz Zespół Sprzedaży Agentów Wyłącznych przez cały czas dba o to, by sprawnie przeprowadzić naszego przyszłego agenta przez szkolenie – dodaje Agnieszka Ducka-Waś.

 

Po zdaniu egzaminu kandydat na agenta może już przejść do założenia działalności gospodarczej, a po podpisaniu umowy agencyjnej z firmą ubezpieczeniową, może zostać przez nią zgłoszony do specjalnego rejestru, który potwierdza jego status. Rejestr agentów ubezpieczeniowych jest prowadzony przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że agent wyłączny może liczyć na znacznie większe wsparcie od towarzystwa ubezpieczeniowego, dla którego pracuje.

 

W PZU oferujemy kilka ścieżek karier dla naszych agentów. Można zostać agentem wyłącznym i rozwijać się sukcesywnie dochodząc do stanowiska Lidera. Można zostać pracownikiem innego agenta, a można też otworzyć własne biuro w ramach programu franczyzy – wyjaśnia Jakub Gorayski - Kierownik Zespołu Rozwoju Sieci Wyłącznej w PZU.

 

Ile zarabia agent ubezpieczeniowy?

 

Praca w ubezpieczeniach jest pracą na własny rachunek, w pełni uzależnioną od własnego zaangażowania. Trzeba pamiętać, że to nie jest praca od 08:00 do 16:00 ze stałym, comiesięcznym przelewem na konto. Zarobki agenta ubezpieczeniowego zależą bezpośrednio od tego, ile wysiłku włoży w budowę swojego portfela klientów.


Przede wszystkim zdecydowaniem i budowaniem dobrego wizerunku oraz ciągłą chęcią rozwoju. Na początku pracy, agent uzyskuje nieco mniejsze prowizje, ale z czasem, kiedy ma już duży portfel kliencki, generuje wysokie prowizje bez wysiłku i może skupiać się na rozwoju swojego biura lub poszerzaniu grona klientów (którzy polecają sobie nawzajem dobrego agenta).

 

Potwierdza to Jakub Gorayski z PZU – mamy w naszych szeregach osoby, które otworzyły już po kilka placówek partnerskich, zatrudniają pracowników i generują prowizje na poziomie kilkudziesięciu tysięcy miesięcznie.

Osoby, które rozważają pracę agenta ubezpieczeniowego powinny pamiętać, że to nie jest zwykła aktywność zawodowa – to praca odpowiedzialna, wymagająca, ale dająca naprawdę wiele możliwości i korzyści.

 

Więcej artykułów "Finanse, bankowość"
Praca PZU S.A.

Polecane oferty