Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Home Office
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Wybrana kategoria

Automatyka i robotyka: studia z przyszłością?

2020-02-27

Nowoczesne technologie wspomagają kolejne gałęzie przemysłu, wkraczają do naszego życia coraz śmielszymi krokami. Pozwalają przyspieszyć i usprawnić wiele procesów, pomagają wykonywać czynności, które człowiekowi trudno byłoby zakończyć z precyzją osiąganą przez maszyny. Automatyzacja produkcji, robotyzacja przemysłu wymagają od specjalistów dużo ciężkiej pracy. Czy na rynku jest ich wystarczająca liczba? Czy warto podjąć studia techniczne w tym kierunku? Jakie są perspektywy?

 

Automatyka i robotyka – co to jest?

 

Za Internetową Encyklopedią PWN:

 

• automatyka – „dział nauki i techniki obejmujący teorię i praktykę realizacji urządzeń zapewniających samoczynne (bez udziału człowieka lub z ograniczonym jego udziałem) działanie maszyn, mechanizmów i instalacji; w języku potocznym, słowo automatyka oznacza też często pewne funkcje i działania zapewniające samoczynną pracę jakiegoś urządzenia lub instalacji”;


• robotyka – „nauka zajmująca się projektowaniem i zastosowaniem robotów”.

 

W związku z coraz większym wykorzystaniem osiągnięć tych dziedzin nauki rośnie także zapotrzebowanie na specjalistów reprezentujących omawianą gałąź wiedzy. Kształci ich kierunek o nazwie automatyka i robotyka, dostępny na różnych polskich uczelniach.

 

Potrzeba na nim studentów o ściśle określonych umiejętnościach. Swoboda w poruszaniu się wśród pojęć matematycznych, równań, twierdzeń to absolutna konieczność. Trzeba mieć również świadomość, że konieczne będzie tworzenie projektów grupowych, współpraca z szerszym gronem studentów. To nie są studia proste, ale ukończenie ich daje dużą satysfakcję i wiąże się z prestiżem.

 

Kierunek automatyka i robotyka – program

 

Tak jak na wielu innych kierunkach tutaj również zaczyna się naukę od przedmiotów podstawowych. Są to między innymi matematyka, fizyka, chemia, mechanika, wytrzymałość materiałów, podstawy automatyki i robotyki. Później dochodzą dodatkowe przedmioty. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu analizy sygnałów, algorytmów decyzyjnych i obliczeniowych, metod numerycznych… Zainteresowani mają możliwość wyboru studiów dwustopniowych stacjonarnych i niestacjonarnych.

 

Praca dla automatyka i robotyka: perspektywy

 

Czy w przypadku tego kierunku praca po studiach jest gwarantowana? Przeglądając opinie studentów i absolwentów, można stwierdzić, iż raczej nie mają trudności w znalezieniu zatrudnienia.

 

Praca czeka między innymi w przemyśle – przy wprowadzaniu automatyzacji procesów, instalacji i uruchamianiu zaprojektowanych systemów. Absolwenci znajdą też zatrudnienie w laboratoriach pomiarowych, przy programowaniu komputerów, jako automatyk w różnych zakładach pracy – np. w branży motoryzacyjnej, spożywczej, papierniczej. Z zakresu robotyki często poszukiwani są specjaliści w programowaniu robotów.

 

Przeczytaj także: