Wybrana kategoria

Jak prawidłowo siedzieć w pracy?

2020-01-15

Osoby wykonujące pracę biurową często są zmuszone do siedzenia przed komputerem przez wiele godzin. Jeśli nie zachowują prawidłowej postawy ciała, są narażone na liczne dolegliwości, a nawet wykształcenie się lub pogłębienie wad kręgosłupa.

 

Jaka jest prawidłowa postawa przy biurku? Czy wady postawy można korygować?

 

Skutki złej postawy kręgosłupa

 

Gdy byliśmy dziećmi, wielu z nas często słyszało od rodziców i pedagogów: „Nie garb się!”. W dorosłym życiu już nikt nie pilnuje, czy w pracy zachowujemy prawidłową postawę ciała – sami musimy zadbać o prawidłowe siedzenie przy komputerze.

 

Dlaczego to aż tak ważne? Ponieważ budowa ciała człowieka przystosowuje się w pewnym stopniu do zewnętrznych warunków, jakie mu narzucamy. W przypadku zaniedbania poprawnej postawy możemy doprowadzić do stanu, w którym naturalne krzywizny kręgosłupa – lordoza (łuk w odcinku szyjnym oraz lędźwiowym) oraz kifoza (wygięcie w stronę grzbietową) zwiększają się lub zmniejszają. W efekcie dochodzi do wad, np.: spłycenia lordozy lędźwiowej, nadmiernej kifozy piersiowej (tzw. plecy okrągłe).

 

Do charakterystycznych wad postawy, nabywanych przez osoby pracujące przed komputerem, a więc siedzące długo w jednej pozycji, jest przodopochylenie miednicy. W wyniku zmiany pozycji mięśni miednicy dochodzi do wygięcia się kręgosłupa, pogłębienia lordozy lędźwiowej. Charakterystycznymi objawami tej wady są lekkie wystawanie brzucha, wypięcie pośladków i przechylenie się tułowia do przodu.

 

W przypadku wad postawy niezbędna jest rehabilitacja obejmująca szereg ćwiczeń. Warto zdać sobie jednak sprawę, że dla zahamowania i profilaktyki zwyrodnień kręgosłupa ogromne znaczenie ma poprawna postawa przy biurku.

 

Prawidłowa postawa przy komputerze – jak powinna wyglądać?

 

Co to znaczy, że należy siedzieć prosto przy biurku? Kiedy praca siedząca nie będzie dla nas szkodliwa? Zacznijmy od ergonomii stanowiska pracy:

• fotel – powinien być wyposażony w zagłówek, podłokietniki, mieć regulowaną wysokość i opcję przechylenia oparcia do tyłu;
• biurko – musi być dostatecznie głębokie i szerokie, tak, by umożliwiało podparcie przedramion, wysunięcie nóg, właściwe ustawienie monitora;
• monitor komputera – jego górna krawędź powinna znajdować się na wysokości wzroku. Odległość od twarzy do monitora powinna wynosić około 40-75 cm.

 

Najlepsza pozycja przy biurku:
• plecy oparte o siedzenie,
• głowa trzymana prosto (nie brak przechylenia szyi ani do przodu, ani do tyłu – co jest częste np. w przypadku złego ustawienia monitora),
• linia kręgosłupa i ud tworzy kąt prosty,
• linia przedramion opartych o biurko i kręgosłupa tworzą kąt prosty,
• stopy ułożone są na ziemi płasko lub leżą na podnóżku nachylonym pod kątem około 15 stopni w stosunku do podłoża,
• odcinek lędźwiowy jest dobrze podparty, stabilizując kręgosłup.

 

Przeczytaj także: