Jaka praca po ekonomii – studia ekonomiczne, perspektywy pracy 2019-03-25

Czy warto studiować ekonomię


Młodzi ludzie, którzy zdali maturę i trzymają w rękach świadectwo dojrzałości, muszą podjąć bardzo ważną decyzję. A mianowicie, co dalej? Część osób decyduje się na studia na uczelni wyższej. Trzeba w takim razie wybrać kierunek, który nie tylko będzie odpowiadał naszym predyspozycjom, ale również w przyszłości zapewni nam dobrze płatną pracę. Statystyki pokazują, że absolwenci liceów bardzo często wybierają studia o profilu ekonomicznym.

Sektor finansowy i bankowy bardzo prężnie się rozwijają. Problematyczny może być natomiast fakt, że uczelnie nie dostosowują programu nauczania do zmieniającej się sytuacji w branży ekonomicznym.

 

Studia ekonomiczne - perspektywy


Kierunki finansowe mogą dać studentom dobre perspektywy na znalezienie dobrej pracy. Warto jednak już w trakcie nauki zadbać o swoje doświadczenie. Dobrym pomysłem są staże, praktyki oraz liczne tematyczne szkolenia czy konferencje. Najpopularniejsze kierunki to między innymi: rachunkowość, finanse, ubezpieczenia czy analiza gospodarcza. Studenci nie mogą jednak zapominać o rozwoju innych umiejętności. W połączeniu z dobrą znajomością kilku języków obcych takie studia mogą zapewnić nam zatrudnienie w renomowanych firmach z zagranicznym kapitałem, gdzie zarobki są bardzo wysokie.

 

Ekonomia - praca


Po ekonomii pracę można znaleźć w bankach, firmach ubezpieczeniowych, prywatnych przedsiębiorstwach, biurach rachunkowych, przy funduszach inwestycyjnych lub w lokalnych samorządach. Absolwenci wyższych uczelni często dążą do tego, aby rozpocząć pracę na stanowisku głównego księgowego. Jednak w tym przypadku na awans trzeba trochę poczekać. Z reguły rozpoczynamy pracę jako młodszy specjalista i z czasem możemy awansować. Warto także zapoznać się z opiniami ludzi, którzy ukończyli podobne kierunki, wpisując w wyszukiwarkę internetową następujące frazy: „ekonomia studia opinie” lub „jaka praca po ekonomii”. Dzięki temu zobaczymy, jakie mamy możliwości.
Wielu absolwentów decyduje się na wyjazd za granicę i pracę w międzynarodowych firmach. Jest to bardzo dobra decyzja pod względem finansowym, ponieważ zarobki są znacznie wyższe niż w Polsce.

 

Praca dla studenta ekonomii


Jeżeli nadal zastanawiamy się, czy warto studiować ekonomię, to odpowiedź jest prosta: tak. Musimy jednak być świadomi, że konkurencja na rynku pracy jest dość duża, dlatego alby zwiększyć swoje szanse na znalezienie dobrze płatnej posady, musimy zdobywać doświadczenie zawodowe jeszcze w trakcie trwania edukacji. Tak naprawdę zasada ta dotyczy każdego młodego człowieka, który chce pozostać konkurencyjny. Na początku nie możemy liczyć także na bardzo wygórowane zarobki, jednak z czasem w rubryce doświadczenie pojawi się coraz więcej ciekawszych pozycji, dzięki czemu będziemy coraz bardziej atrakcyjni dla potencjalnego pracodawcy.

Przeczytaj także:

Skomentuj