Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Mobbing – kodeks, rodzaje, przejawy, skutki, przykłady

Mobbing – kodeks, rodzaje, przejawy, skutki, przykłady

 
Mobbing – kodeks, rodzaje, przejawy, skutki, przykłady

Mobbing – komentowany najgłośniej wówczas, kiedy staje się przedmiotem ogólnopolskich afer i skandali. Nieco cichszym głosem mówimy o nim jednak wtedy, gdy dotyka nas samych lub osoby z naszego otoczenia. Tymczasem mobbing w pracy to powszechne zjawisko, które na dodatek nieustannie przybiera na sile. Sprzyjają mu niestabilne warunki na rynku pracy, kryzysy gospodarcze, lęk przed utratą posady. Gdzie przebiega granica pomiędzy zwykłą uszczypliwością a regularnym mobbingiem? Dowiedz się, czym jest mobbing pionowy i poziomy, jak ofiara może dokumentować zachowanie agresora i jakie kary przewiduje polskie prawo za mobbing.

 

Spis treści

Czym jest mobbing?

 

Brak kultury i problem z etyką organizacji czy długotrwałe nękanie mające na celu poniżenie pracownika? Niedocenienie jego wysiłków i osiągnięć czy może uporczywe zastraszanie go? Teoretycznie niemal każdy słyszał o zjawisku takim jak mobbing i o tym, jak ważne jest przeciwdziałanie mobbingowi w pracy. W praktyce jednak często mamy problem ze zdefiniowaniem tego zjawiska i jasnym określeniem, jakie zachowania w ujęciu prawa traktowane są jako mobbing.

 

Nawet jeśli doświadczamy różnego rodzaju nieprzyjemności, uważamy swoje środowisko pracy za opresyjne, a ze strony współpracowników spodziewamy się tylko najgorszego – rzadko umiemy przyznać przed samymi sobą, że to są właśnie przejawy mobbingu, nasz szef czy kolega z pracy to mobber dopuszczający się czynów zakazanych przez polskie prawo. 

 

Dlatego warto wyjaśnić raz na zawsze, co to jest i czym przejawia się mobbing w pracy. Przede wszystkim należy podkreślić, że mobbingu w pracy może doświadczyć absolutnie każdy. Innymi słowy, każdy może stać się ofiarą mobbingu, niezależnie od zajmowanej pozycji w hierarchii firmy. Podobnie, działań i zachowań noszących cechy mobbingu może dopuścić się zarówno sam pracodawca, bezpośredni przełożony czy nawet współpracownik. 

 

Zła atmosfera w pracy, niedocenienie naszych wysiłków i jednorazowe ośmieszenie czy poniżenie pracownika w świetle prawa nie jest mobbingiem. Chcąc lepiej zrozumieć to zjawisko, warto odnieść się do definicji mobbingu w Kodeksie pracy. 

 

Kodeks pracy, art. 94.3. [Obowiązki pracodawcy w zakresie przeciwdziałania mobbingowi]

§ 2. Mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.

 

W świetle polskiego ustawodawstwa mobbing w zakładzie pracy jest świadomym i uporczywym nękaniem psychicznym pracownika, które może przyjąć zarówno formę werbalną, jak i niewerbalną. Działań tych może dopuścić się pojedyncza jednostka, na przykład przełożony czy współpracownik, ale może stać za nimi także większa grupa osób lub nawet cała organizacja. 

 

Wyjaśniając, co to jest mobbing, warto również odnieść się do zagadnienia dyskryminacji, która bardzo często jest mylnie utożsamiana właśnie z mobbingiem. W ostatnim czasie często poruszane jest również zagadnienie dyskryminacja w pracy zdalnej. Tymczasem dyskryminacja a mobbing, to dwa różne zjawiska, pomiędzy którymi granica jest jednak niezwykle subtelna. Przyczyną dyskryminacji może być chociażby płeć pracownika, wiek, religia, przekonania polityczne czy orientacja seksualna. O dyskryminacji możemy więc mówić, gdy pracownik jest inaczej traktowany z powodu jednej lub kilku cech wskazanych w Kodeksie pracy. Z kolei mobbing rozumiany jest jako terror psychiczny w miejscu pracy.

 

Pamiętaj! 

 

Działania i zachowania prześladowcy – by móc uznać je za mobbing – nie mogą mieć charakteru jednorazowego. 

 

Czytaj także: Ageizm w pracy – czym jest? Jak mu zapobiegać?

 

Przykłady mobbingu w pracy

 

Zgodnie z literą prawa, mobbing obejmuje pewne zachowania skierowane przeciwko pracownikowi. Choć Kodeks pracy nie precyzuje konkretnych zachowań, które możemy traktować jako mobbing, wskazuje ogólny charakter takich czynności. Może on objawiać się poprzez bardzo różne zachowania. Podstawą do oskarżenia o mobbing może być zarówno nierówne traktowanie w pracy, jak i różne formy przemocy psychicznej wobec pracownika. Niestety mobbing w pracy to zjawisko dość powszechne. Kiedy można powiedzieć, że dana osoba dopuściła się mobbingu?

 

Często spotykane przykłady mobbingu:

 

  • nieuzasadniona krytyka pracownika,

  • nieprzyznawanie osobie zatrudnionej żadnych zadań do wykonania lub wydawanie absurdalnych poleceń,

  • stałe przydzielanie zadań będących poniżej kompetencji pracownika,

  • stałe przydzielanie nadmiernej ilości pracy,
  • ograniczenie możliwości swobodnego wypowiadania się pracownika i niedopuszczanie go do głosu,

  • wyznaczanie niemożliwych do realizacji terminów wykonania zadania,

  • ośmieszanie i poniżanie pracownika,

  • rozsiewanie plotek na jego temat,

  • sugerowanie choroby psychicznej,

  • molestowanie i aluzje o charakterze seksualnym,

  • uniemożliwianie pracownikowi korzystania z przysługujących mu przerw w pracy,

  • nękanie telefonami i wiadomościami,

  • zatajanie istotnych dla pracownika informacji,

  • niestosowne żarty pod jego adresem. 

 

Najczęściej stosowane praktyki mobbingowe polegają na działaniach uniemożliwiających pracownikowi swobodne wypowiadanie się, osłabiających więzi społeczne i obniżających reputację pracownika, utrudniających wykonywanie czynności zgodnych ze stanowiskiem pracy. Czasami oprawca ma na celu doprowadzenie do złożenia wypowiedzenia przez pracownika lub uniemożliwienie mu wykonywania pracy.

 

Rodzaje mobbingu

 

W powszechnym przekonaniu o mobbing można mówić, gdy przełożony stosuje praktyki terroru psychicznego, które kierowane są pod adresem podwładnego. Warto jednak wiedzieć, że mobbing w miejscu pracy może przyjmować różne formy i występować w różnych konfiguracjach. 

 

Ze względu na podmiot mobbera możemy wyróżnić dwa rodzaje mobbingu – mobbing prosty i ukośny. 

 

  • mobbing poziomy (prosty) – występuje między pracownikami na tym samym poziomie hierarchii w firmie,

  • mobbing pionowy (ukośny) – występuje na linii pracodawca – pracownik i oparty jest na różnych poziomach hierarchii zatrudnienia. W tej sytuacji oprawca wykorzystuje swoją pozycję w firmie. 

 

Szczególnym typem mobbingu pionowego jest tzw. staffing.

 

Pamiętaj! 

 

Mobbing w miejscu pracy nie dotyczy tylko relacji przełożony – podwładny. Niedozwolone praktyki, mobbing i dyskryminacja mogą występować także w relacjach pomiędzy pracownikami zatrudnionymi na równorzędnych stanowiskach. 

 

Podstawą do wyróżnienia kolejnych dwóch rodzajów mobbingu jest charakter niedozwolonych praktyk. Tutaj z kolei wymienić należy mobbing bezpośredni i mobbing niebezpośredni. Ten pierwszy przejawia się między innymi w osobistych uwagach kierowanych bezpośrednio do ofiary mobbingu. Drugi rodzaj – mobbing niebezpośredni – dotyczy zachowań mobbera, który oddziałuje na ofiarę poprzez jej otoczenie. Przykładem tego rodzaju mobbingu jest chociażby rozpowiadanie plotek na temat pracownika.

 

Fazy mobbingu

 

Mobbing w miejscu pracy może narastać. Na wczesnym etapie działania mobbera często są niedostrzegalne dla ofiary. Z czasem jednak przybierają na sile. Dlatego też wyróżnia się cztery fazy mobbingu.

 

  • Faza I – faza wczesna

 

Pierwsza – faza przygotowawcza – może obejmować konflikt, który nie został poprawnie rozwiązany. Wówczas ofiara mobbingu może być nawet nieświadoma potencjalnego niebezpieczeństwa i żyć w przekonaniu o możliwości rozwiązania sporu i zażegnania sytuacji kryzysowej. Podstawą konfliktu może być błahostka lub poważniejsze nieporozumienie. Istotne jest to, że konflikt wzbudził silne emocje u mobbera. Na tym etapie ofiara niedostrzegając systematyczności pewnych zachowań opracy, próbuje go tłumaczyć i usprawiedliwiać, ignorować nieodpowiednie zachowanie mobbera. Nie zdając sobie sprawy z faktu, że prześladowca obrał ją sobie za cel, nie potrafi odpowiednio reagować na jego zaczepki. 

 

  • Faza II – faza eskalacji i walki ofiary 

 

W drugiej fazie mobbingu mamy już do czynienia z widoczną eskalacją problemu i rozpoczęciem pewnego rodzaju walki ofiary. Oprawca zwiększa częstotliwość swoich zachowań, np. zaczyna coraz głośniej komentować pracę ofiary, publicznie ją upokarzać. Rozpoczyna się proces degradacji pracownika w grupie. Z kolei u mobbowanego wszystkie te działania prowadzą do ciągłego stresu i napięcia, powodując pogorszenie stanu fizycznego i psychicznego. Następuje spadek wydajności u ofiary mobbingu, a każde wyjście do pracy wiąże się z ogromnym napięciem psychicznym.

 

Mobber liczy na milczenie ofiary. Zaczyna czuć się bezkarny, co stanowi zachętę do dalszego dręczenia ofiary.

 

  • Faza III – faza nasilenia się agresji mobbera

 

Kolejna faza to faza nasilenia się agresji mobbera i widoczna degradacja ofiary w grupie. Utrwalenie pewnych zachowań mobbera przechodzi już w etap stabilnego mobbingu. Prześladowany pracownik staje się kozłem ofiarnym ponoszącym odpowiedzialność za każde niepowodzenie w zespole. Otoczenie rozpoczyna separację od ofiary, która zostaje sama ze swoim problemem. Doświadczający mobbingu pracownik ma poczucie zaszczucia, odczuwa lęk i silny stres uniemożliwiający normalne wykonywanie obowiązków zawodowych. 

 

  • Faza IV – faza degradacji ofiary 

 

W ostatniej fazie mamy do czynienia z degradacją ofiary, zarówno na gruncie fizycznym, jak i psychicznym. Mobbingowany, który poddawany jest nieustannemu terrorowi psychicznemu, nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków. Problemy w pracy i wycieńczenie psychiczne oddziałuje także na sferę osobistą pracownika. Jest on zastraszony i zrezygnowany. Załamanie psychiczne może prowadzić do stanów depresyjnych, a nawet myśli samobójczych. 

 

Jak rozmawiać z mobberem?

 

W drugiej fazie mobbingu ofiara staje się świadoma sytuacji, w jakiej się znalazła. Systematyczność pewnych zachowań ze strony prześladowcy może świadczyć już o stabilnym mobbingu. Wówczas warto mówić o tym głośno. Pamiętajmy, że mobber liczy na mileczenie ofiary, gdyż brak zdecydowanej reakcji stanowi dla niego zachętę i grunt do dalszego znęcania się. To właśnie dlatego tak ważne jest głośne mówienie o dyskryminacji, prześladowaniach i mobbingu. Jeśli zauważysz powtarzalność pewnych schematów i masz poczucie, że padłeś ofiarą mobbingu, mów o tym głośno. 

 

W rozmowie z mobberem wyraźnie zaznacz swoje granice i powiedz, że nie godzisz się na takie traktowanie. Miej jednak na uwadze, że mobber zwykle jest przekonany, że nie robi niczego złego. Nie ma poczucia, że dręczy ofiary, a jeśli nawet jest tego świadomy, szansa, że otwarcie przyzna się do nękania i przeprosi, jest niewielka. Efektem mogą być więc bezowocne rozmowy i konieczność podjęcia kolejnych kroków. Wówczas warto unikać pozostawania sam na sam z prześladowcą i dbać o to, by rozmowy z nim zawsze odbywały się w towarzystwie innych osób. W sytuacji, gdy ofiara zdecyduje się wnieść oskarżenie o mobbing, to właśnie one będą świadkami w sprawie. 

 

Pamiętaj! 

 

Jeśli doświadczasz mobbingu, jasno komunikuj oprawcy swoje granice. Za każdym razem reaguj na zaczepki mobbera. Mów głośno o mobbingu współpracownikom, przełożonemu, pracownikom działu HR.

 

Jak udowodnić mobbing w pracy?

 

Oskarżenie o mobbing, pozew o mobbing i w końcu odszkodowanie za mobbing – droga do udowodnienia niezgodnych z prawem praktyk nie będzie prosta. Niestety udowodnienie mobbingu jest dość trudne. Ofiara musi posiadać wiarygodne dowody, które będą wskazywały na powtarzalność zachowań oprawcy i zakwalifikowanie jego czynu jako działanie niezgodne z prawem, jakim jest mobbing.

 

  • Wiadomości tekstowe dotyczące mobbingu

 

Ofiara mobbera powinna odnotowywać wszystkie szykany, wraz z miejscem i okolicznościami, w jakich do nich doszło. Należy zachować wszelkie wiadomości e-mail i SMS, które dowodzą o terrorze psychicznym ze strony mobbera. 

 

  • Świadkowie mobbingu

 

Niezwykle istotne może być również zebranie świadków, którzy potwierdzą, że zachowania mobbera miały miejsce. Miejmy jednak na uwadze, że bardzo często będą to osoby z naszego otoczenia zawodowego, które nie zechcą występować w sądzie przeciwko swojemu przełożonemu czy współpracownikowi. Zdarza się niestety, że ofiara mobbingu jest sama, a zespół bagatelizuje jej doświadczenia lub też kadra zarządzająca nie chce przyznać, że w szeregach firmy dochodzi do niewłaściwych praktyk. Mimo wszystko warto poszukać zaufanej osoby w otoczeniu, która przełamie taki krąg milczenia. Warto pamiętać, że oprawca mógł już wcześniej dopuszczać się szykanowania innej osoby, która także została zignorowana albo milczała z uwagi np. na lęk przed zwolnieniem.

 

Czytaj także: Zwierzenia w pracy – kogo obdarzyć zaufaniem? Dlaczego warto zachować ostrożność?

 

Co więcej, warto przypomnieć pracodawcy, że działania antymobbingowe w zakładzie pracy są jego prawnym obowiązkiem, a zaniechując ich – łamie prawo.

 

Kodeks pracy, art.  94.3  [Obowiązki pracodawcy w zakresie przeciwdziałania mobbingowi]


§  1. Pracodawca jest obowiązany przeciwdziałać mobbingowi.

 

Ofiara powinna także zadbać o dokumentację medyczną i psychologiczną. Potwierdzi ona prowadzenie leczenia i zaświadczy, że wskutek mobbingu doszło do pogorszeniu zdrowia psychicznego czy fizycznego pracownika.

 

  • Czy mobbing można nagrywać?

 

Każda ofiara mobbingu, zanim zdecyduje się wytoczyć proces i oskarżyć mobbera, musi jak najlepiej przygotować się do udowodnienia mu winy. Jednym z takich dowodów mogą być wiadomości głosowe otrzymywane od prześladowcy czy nagrania rozmów. Z tymi ostatnimi sprawa jednak nie jest taka oczywista. Z jednej strony – pracownik chcąc udowodnić winę mobberowi, może wykorzystywać wszelkie dostępne środki dowodowe. Z drugiej – wszystko musi jednak odbywać się w zgodzie z literą prawa. A ta nie do końca jest klarowna. 

 

W świetle prawa wiele wątpliwości budzą nagrania dokonywane bez zgody rozmówcy. Warto wiedzieć, że w orzecznictwie sądów nie ma zgodności, co do dopuszczania tego typu dowodów w sprawie. Sąd może nie dopuścić niektórych materiałów dowodowych. Jeśli uzna, że nagrania rozmów z pracodawcą są niezgodne z zasadami współżycia społecznego, odrzuci dowód w sprawie. 

 

Gdzie zgłosić mobbing w pracy?

 

Mobbing w pracy należy bezwzględnie zgłaszać. Mobber musi ponieść karę, a pokrzywdzony pracownik ma prawo domagać się zadośćuczynienia za całokształt doznanej krzywdy. By móc dochodzić swoich praw, warto wiedzieć, gdzie należy zgłosić mobbing w pracy. 

Niedozwolone zachowania mające na celu poniżenie, upokorzenie czy lekceważenie pracownika powinny być zgłaszane przede wszystkim przełożonemu. W sytuacji, kiedy to właśnie z jego strony pracownik doświadcza mobbingu, problem należy zgłosić pracodawcy lub pracownikowi wyższego szczebla. Warto także zasygnalizować problem pracownikowi działu kadr, jeśli taki funkcjonuje w firmie. Ofiara mobbingu może zgłosić ten fakt także bezpośrednio do Państwowej Inspekcji Pracy lub sądu pracy. 

 

Pamiętaj! 

 

Mobbing w pracy powinien być zgłoszony w pierwszej kolejności przełożonemu, o ile to nie on jest mobberem. Ofiara mobbingu może zgłosić się również bezpośrednio do inspekcji pracy lub sądu pracy. 

 

Co grozi za mobbing?

 

Mobber nie jest bezkarny. W świetle prawa, osoba stosująca mobbing może ponieść zarówno odpowiedzialność karną, jak i cywilną. Podstawą do złożenia pozwu o mobbing i wytoczenia procesu jest rozwiązanie umowy o pracę z powodu mobbingu. W tym celu ofiara musi złożyć konieczne oświadczenie wraz z podaniem mobbingu jako przyczyny odejścia z pracy. Z tytułu mobbingu można domagać się odszkodowania.

 

Kodeks pracy, art.  94.3  [Obowiązki pracodawcy w zakresie przeciwdziałania mobbingowi]

 

§  3.  Pracownik, u którego mobbing wywołał rozstrój zdrowia, może dochodzić od pracodawcy odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.
§  4. Pracownik, który doznał mobbingu lub wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę, ma prawo dochodzić od pracodawcy odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę, ustalane na podstawie odrębnych przepisów.
§  5.  Oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę powinno nastąpić na piśmie z podaniem przyczyny, o której mowa w § 2, uzasadniającej rozwiązanie umowy.

 

Według Kodeksu pracy ofiara mobbingu ma prawo domagać się od pracodawcy odszkodowania za doznaną krzywdę, jeśli doszło u niej do rozstroju zdrowia. Ofiara terroru psychicznego w pracy, licząc na odszkodowanie za mobbing, musi uzbroić się w cierpliwość. Pierwszy etapem sprawy będzie udowodnienie, że mobbing był w ogóle stosowany. Drugim etapem będzie natomiast przeprowadzenie czynności mających na celu zbadanie, czy mobbing w pracy przyczynił się do rozstroju zdrowia ofiary.

 

W przypadku, gdy prześladowanie nie będzie nosiło znamion przestępstwa, czyn mobbera będzie podlegał pod przepisy Kodeksu cywilnego. Przykładowo, Kc wymienia dobra osobiste człowieka, a także roszczenia majątkowe i niemajątkowe, jakich można domagać się z tytułu naruszenia tychże dóbr. Niemniej mobbing może zostać także uznany za przestępstwo.

 

Kodeks karny, art. 218 [Złośliwe lub uporczywe naruszanie praw pracownika]

 

§  1a. Kto, wykonując czynności w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, złośliwie lub uporczywie narusza prawa pracownika wynikające ze stosunku pracy lub ubezpieczenia społecznego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 

Jeśli czyn mobbera zostanie zakwalifikowany jako znęcanie się (art. 207.1 KK), oprawcy grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, a w przypadku szczególnego okrucieństwa, do 10 lat pozbawienia wolności. Jeśli zaś jeśli pokrzywdzony w efekcie znęcania się targnie się na swoje życie, oprawcy grozi od 2 do 12 lat pozbawienia wolności.

 

Kodeks pracy, art.  207.  [Znęcanie się]

 

§  1. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
 

Kolejne kary przewidziane są wówczas, gdy ofiara mobbingu dozna ciężkiego uszczerbku na zdrowiu (w przypadku czynu umyślnego minimum 3 lata pozbawienia wolności (art. 151 KK), a jeśli w efekcie ofiara poniesie śmierć, od 5 lat do 25 lat pozbawienia wolności lub dożywotniego pozbawienia wolności (art. 156 KK)). Podsumowując, mobbing może mieć różne konsekwencje z tytułu prawa karnego, zależnie od zakwalifikowania czynu.

 

Niesłuszne oskarżenie o mobbing – jak zareagować?

 

Podobnie, jak mobber może ponieść odpowiedzialność za swoje czyny, tak pracownik, który niesłusznie oskarża inną osobę, np. przełożonego o mobbing, nie pozostaje bezkarny. Oskarżenie o mobbing jest niezwykle krzywdzące. Narusza dobre imię, potrafi zniszczyć karierę i nawet doprowadzić do zniszczenia wizerunku firmy na rynku. Dlatego jeśli oskarżenie o mobbing jest bezpodstawne, należy domagać się ukarania osoby, która dopuściła się zniesławienia. W przypadku, gdy działania te nie przyniosą żadnych rezultatów, należy podjąć kroki prawne. W pierwszej kolejności warto skierować do oskarżającego oficjalne wezwanie do zaprzestania rozpowszechniania nieprawdziwych informacji. Jeśli i to nie przyniesie oczekiwanych skutków, pozostaje pozew o naruszenie dobrego imienia. 

 

Mobbing w miejscu pracy – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Co to jest mobbing?

 

Pojęcie mobbingu wyjaśnia Kodeks pracy. Mobbing to działanie lub zachowanie skierowane przeciwko pracownikowi. Polega na długotrwałym i uporczywym satraszaniu, nękaniu pracownika. W związku z mobbingiem dochodzi u pracownika do obniżenia samooceny, ofiara czuje się poniżana, ośmieszana, izolowana, zastraszana.

 

  • Jak udowodnić mobbing?

 

Wystąpienie mobbingu w zakładzie pracy niestety dość trudno udowodnić. Należy zebrać dowody możliwe do wykorzystania w postępowaniu sądowym, np. wiadomości, e-maile, zeznania świadków, dokumentację lekarską świadczącą o tym, że mobbing przyczynił się do pogorszenia zdrowia fizycznego lub psychicznego ofiary.

 

  • Jak radzić sobie z mobbingiem?

 

Przede wszystkim ewentualne przypadki mobbingu należy zgłosić przełożonemu, o ile nie jest on mobberem. Warto mówić głośno o swojej sytuacji, szukać wsparcia wśród współpracowników i w dziale kadr, by nie dopuścić do izolacji z zespołu/ firmy, a także nie pozwolić, żeby oprawca czuł się bezkarny. Pokrzywdzony może zgłosić sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy i dochodzić swoich praw przed sądem.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Lekarz weterynarii - obsługa fermy trzody chlewnej

    Cedrob S.A.   Włodowice    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   9 000 - 10 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Nadzór nad procesem przygotowania ferm do wstawień oraz nadzór i kontrola przebiegu chowu, Ustalanie schematu szczepień i prowadzenie szczepień profilaktycznych, Nadzór weterynaryjny nad stadami trzody chlewnej, Badanie stanu zdrowia zwierząt, Stosowanie leków...
  • Cedrob S.A.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   9 000 - 10 000 zł brutto/mies.
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Nadzór nad procesem przygotowania ferm do wstawień oraz nadzór i kontrola przebiegu chowu. Ustalanie schematu szczepień i prowadzenie szczepień profilaktycznych. Nadzór weterynaryjny nad stadami reprodukcyjnymi drobiu grzebiącego: badanie stanu zdrowia zwierząt,...
  • Młodszy Spedytor (Drobnica międzynarodowa)

    Erontrans Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: obsługa klientów w zakresie transportu międzynarodowego (region Włochy) bezpośrednia współpraca z przewoźnikami i klientami w zakresie obsługiwanych zleceń; monitoring obsługiwanych zleceń, nadzór nad podwykonawcami; dbanie o wysoką jakość i...
  • Automatyk / Inżynier serwisu

    Lintegra Ławski Kropiwnicki Sp.k.   Warszawa, Bemowo    praca mobilna
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   8 000 - 17 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Siedziba firmy: Warszawa Bemowo, ale jeżdżenia dużo Co robimy: Od 27 lat montujemy, uruchamiamy, przerabiamy, serwisujemy maszyny końca linii produkcyjnych(a więc wszystkie, które obrabiają produkty odkąd są zapakowane w opakowania jednostkowe). Maszyny są dobre, bo nikt by ich nie...
  • WOVU Sp. z o.o.
    specjalista mid / senior / ekspert  kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa   400,00 - 600,00 zł netto (+VAT)/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Nasza poradnia funkcjonuję na rynku od 2015 roku, dysponujemy dużą bazą pacjentów, współpracuje z nami prawie setka specjalistów: głównie psychoterapeutów i psychologów dziecięcych. Jesteśmy otwarci na różne formy współpracy oraz gotowi przedstawić więcej szczegółów oraz...
  • Elektryk przemysłowy

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   14 300 - 16 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    4 godz.
    Zadania: Samodzielne wykonywanie napraw elektrycznych i mechanicznych, prac konserwacyjnych i serwisowych na obiektach produkcyjnych, maszynach i urządzeniach, dla działu elektronicznego/technicznego oraz w szerokiej gamie systemów w celu zapewnienia ciągłości prac maszyn; Rozwiązywanie...

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.