Własna działalność gospodarcza sposobem na bezrobocie

2019-02-19

Praca wtedy, kiedy się chce i tak, jak się chce. W zaciszu własnego mieszkania albo na piaszczystej plaży gdzieś na Mauritiusie. To marzenia wielu początkujących przedsiębiorców. Jak jednak wyglądają realia prowadzenia własnej firmy i co skuteczniej uchroni nas przed bezrobociem - etat czy działalność?

 

Własna działalność gospodarcza

 

Choć stopa bezrobocia w Polsce od kilku lat spada, są miejsca w których znalezienie pracy w wyuczonym zawodzie nadal nie jest łatwe. Jeśli przez dłuższy czas borykamy się z brakiem zatrudnienia albo wykonujemy obowiązki znacznie poniżej naszych możliwości, warto rozważyć założenie własnej działalności. Rejestracja firmy jednoosobowej w Polsce zajmuje dosłownie chwilę, zwłaszcza jeśli posiadamy profil zaufany i podpis elektroniczny. Tę decyzję warto jednak dokładnie przemyśleć.

 

Prowadzenie własnej firmy daje spore możliwości, ale także niesie ze sobą pewne ryzyko. Jeśli martwi nas wzrost bezrobocia w regionie, ale nie chcemy zmieniać miejsca zamieszkania, firma jednoosobowa może okazać się dobrym rozwiązaniem. Pod warunkiem, że odpowiednio się przygotujemy i dokładnie przeanalizujemy wszystkie aspekty prowadzenia działalności.

 

Jaką działalność otworzyć

 

Aby biznes się powiódł, najważniejszy jest pomysł. Własna firma powinna funkcjonować w branży, która jest bliska przedsiębiorcy. Wybór profilu działalności należy także przemyśleć pod kątem popytu na określone towary czy usługi. Nie warto otwierać kolejnej kawiarni, jeśli tuż obok z powodzeniem funkcjonuje ich kilka, ani inwestować w zakup odkurzacza parowego do wynajęcia, jeżeli takie usługi są w okolicy ogólnie dostępne. Dokładne zbadanie lokalnego rynku pozwoli określić, czego na nim brakuje i jak możemy dostosować naszą działalność, aby zdobyć i utrzymać zaufanie klientów.

 

To, jaką firmę otworzyć, zależy także od możliwości finansowych przyszłego przedsiębiorcy. Generowane przez własną działalność gospodarczą koszty to przede wszystkim podatek dochodowy, składki na ubezpieczenia oraz opłaty za usługi księgowe.

 

Własna działalność otwiera także drogę do nawiązania współpracy z kilkoma zleceniodawcami jednocześnie. Często, zamiast nawiązania stosunku pracy, firmie bardziej opłaca się podjąć współpracę z przedsiębiorcą, który proponuje odpowiednie usługi.

 

Forma współpracy B2B (business to business) jest dla pracownika na pewno opłacalna finansowo. Kwota wynagrodzenia netto będzie wyższa przy samozatrudnieniu niż byłaby na mocy umowy o pracę (przy jednakowym budżecie pracodawcy). Należy jednak pamiętać, że otworzenie firmy jest równoznaczne z mniejszą stabilizacją, brakiem płatnych urlopów i normowanego czasu pracy. Taka opcja zarobkowania jest warta rozważenia – być może łatwiej będzie znaleźć kilka mniejszych zleceń niż zdobyć zatrudnienie na pełen etat.

 

Jak założyć własną firmę

 

Osoby planujące swoją pierwszą działalność gospodarczą zazwyczaj obawiają się skomplikowanych procedur, biegania od urzędu do urzędu i sporych kosztów. Jeśli dorzucimy do tego kwestie podatkowe, obliczenia wysokości składek – lekki niepokój wydaje się naturalny.

 

Założenie własnej działalności gospodarczej jest jednak bardzo proste (a jeśli mimo wszystko nie czujemy się na siłach, aby się tego podjąć, możemy zlecić załatwienie formalności naszej księgowej). Kluczowe jest odpowiednie sporządzenie wniosku do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej - elektronicznego rejestru przedsiębiorców, którzy działają w Polsce. Za pośrednictwem tego portalu możemy założyć, zawiesić albo wznowić lub zamknąć naszą działalność. Wszelkie urzędowe sprawy możemy domknąć za pośrednictwem Internetu (trzeba jednak założyć profil zaufany albo certyfikat kwalifikacyjny, służący do potwierdzania tożsamości on-line).

 

Mówiąc o kosztach firmy jednoosobowej, warto wspomnieć także, że osoby bezrobotne, zarejestrowane w powiatowym urzędzie pracy, mogą uzyskać dofinansowanie przy zakładaniu własnej działalności gospodarczej. Taka dotacja jest bezzwrotna (pod warunkiem, że nie złamiemy warunków umowy, a nasza firma będzie funkcjonować nie krócej niż 12 miesięcy). Wysokość kwoty nie jest stała - zależy od tego, ile dany urząd pracy zaplanował przeznaczyć na taki cel. Dokładne warunki uzyskania środków z Funduszu Pracy (oraz innych źródeł) znaleźć można na portalu Zielona Linia.

 

Przeczytaj także:

Skomentuj