Podanie o pracę – opiekunka osób starszych

 
Podanie o pracę – opiekunka osób starszych

Opiekunki i opiekunowie osób starszych i z niepełnosprawnością wykonują bardzo odpowiedzialną i ważną społecznie pracę. Zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze jest bardzo duże, dlatego kandydaci zwykle nie mają problemów ze znalezieniem posady. Niemniej, jeśli chcesz zatrudnić się w konkretnej placówce, która aktualnie nie prowadzi naboru – wykonaj pierwszy krok i złóż w niej podanie o pracę. Jak napisać tego typu dokument, co powinna uwzględniać treść podania? Oto wskazówki, które pomogą Ci szybko i bez trudu przygotować aplikację.

 

Spis treści

Podanie o pracę opiekunka osób starszych – wzór

 

Pamiętaj, że podanie o pracę, tak samo jak CV, jest dokumentem formalnym. Ma ściśle określoną strukturę, której należy się trzymać. Treść całego dokumentu zwykle mieści się na jednym arkuszu A4 ze standardową czcionką wielkości 12px. Czcionka powinna być czytelna, tło białe.

Podanie musi mieć zaznaczone akapity. Wymagane są zwroty grzecznościowe i podpis (jeśli podanie ma formę papierową – odręczny, a jeśli elektroniczną – wystarczy napisać imię i nazwisko). Warto trzymać się tych konwencji.

 

Pierwsza część podania powinna wyglądać następująco:

 

  • tytuł (wyśrodkowany) – Podanie o pracę;
  • prawy górny róg – data i miejsce napisania podania;
  • lewy róg – dane kontaktowe – Twoje imię, nazwisko, nr telefonu, adres mailowy, ewentualnie adres pocztowy;
  • niżej, z prawej strony – dane adresata, czyli nazwa placówki wraz z adresem lub imię i nazwisko osoby odpowiedzialnej za nabór pracowników (jeśli je znasz);
  • zwrot grzecznościowy – Szanowni Państwo / Szanowna Pani / Szanowny Panie.

 

Poniżej znajduje się właściwa treść podania. Powinna mieć wstęp, rozwinięcie oraz zakończenie. Wstęp możesz rozpocząć od:

 

Zwracam się z uprzejmą prośbą o przyjęcie mnie do pracy w charakterze opiekunki osób starszych w Domu Spokojnej Starości im. …

 

Zgłaszam swoją kandydaturę jako opiekun osób starszych i niepełnosprawnych w Domu Pomocy Społecznej nr 1…

 

Następnie podaj informacje na temat swojego doświadczenia i wykształcenia związanego z pracą na tym stanowisku. Nie powielaj wszystkich danych z curriculum vitae. Możesz na przykład wymienić najważniejsze dla Ciebie miejsca pracy, powiedzieć, gdzie zdobyłaś / zdobyłeś cenne doświadczenie zawodowe.

 

W pracy jako opiekunka osoby starszej niezwykle istotne są umiejętności interpersonalne i inne kompetencje miękkie. Warto o nich napisać w podaniu. Upewnij pracodawcę, że cechuje Cię odporność na stres, odpowiedzialność, samodzielność i cierpliwość niezbędne do wykonywania tej trudnej pracy, ale też, że jesteś osobą empatyczną, łatwo nawiązujesz kontakt, lubisz pracować z ludźmi. Okaż zapał i profesjonalizm. W dalszej kolejności wspomnij o dodatkowych umiejętnościach, np. znajomości języków obcych czy prawie jazdy.

 

Następnie podaj informację na temat załączników, np. CV. Część osób dołącza również list motywacyjny, niemniej nie jest to koniecznością.

Zapewnij pracodawcę, że zależy Ci na posadzie, jesteś osobą zmotywowaną i chętną do podjęcia się obowiązków. Zakończ list standardowym zwrotem grzecznościowym, np. Z poważaniem / Z wyrazami szacunku. Dodaj podpis – i gotowe!


Podanie o pracę: opiekunka osób starszych – kiedy je przygotować?

 

Podania o pracę nie stosuje się zamiennie z listem motywacyjnym. Podanie wysyła się wówczas, gdy dana firma/instytucja nie prowadzi aktualnie rekrutacji. Przedłuż pracodawcy tego typu dokument, kiedy zależy Ci na posadzie w konkretnym miejscu.

 

Podań o pracę nie wysyłaj masowo! Każda tego typu aplikacja powinna być zindywidualizowana. Pokaż pracodawcy, że znasz daną placówkę, jesteś zmotywowana / zmotywowany, by podjąć zatrudnienie właśnie w niej. Powodzenia! 

Więcej artykułów "Zmiana pracy"

Polecane oferty