Stan cywilny w CV

2019-09-10

Podawanie takich danych osobowych jak stan cywilny w dokumentach rekrutacyjnych wielu kojarzy się z zamierzchłą epoką. Niemniej niektórzy wciąż mają wątpliwości, czy o swoim statusie nie powinni poinformować rekrutera. Podanie stanu cywilnego w CV może pomóc? A może ujawnianie sytuacji rodzinnej działa na niekorzyść kandydata?

 

Stan cywilny – rodzaje

 

Według Internetowego Słownika Języka Polskiego PWN stan cywilny to „społeczno-prawna sytuacja człowieka w zależności od tego, czy pozostaje (czy nie) w związku małżeńskim”. Podanie tej informacji wymagane jest w niektórzy urzędach i instytucjach (np. ośrodkach pomocy społecznej). Można spotkac się z następującymi rodzajami stanu cywilnego:
• wolna/wolny lub zamężna/zamężny, albo
• panna/kawaler, zamężna/żonaty, wdowa/wdowiec, rozwiedziona/rozwiedziony, separowana/separowany.

 

Jak wpisać stan cywilny do CV?

 

Przede wszystkim nie ma wymogu podawania tych danych. Co więcej, pracodawca nie może zapytać o stan cywilny czy plany kandydata względem założenia rodziny, i to zarówno podczas rozmowy rekrutacyjnej, jak i kiedykolwiek później.

 

Przekazywanie takiej informacji jest całkowicie dobrowolne. Oczywiście zdarzają się tacy, którzy próbują zdobyć informacje podstępem, na przykład zadając pytania, na które odpowiedzi mogą sugerować plany na przyszłość kandydata.

 

Po co rekrutującym ta informacja? Wśród pracodawców utarły się stereotypy związane ze stanem cywilnym potencjalnych pracowników. Zgodnie z jednym z nich żonaty mężczyzna to ustatkowany, odpowiedzialny pracownik, ktoś godny zaufania. Inni głosi, że zamężna kobieta co chwila bierze dzień wolnego, bo ma zebranie rady rodziców albo dziecko się przeziębiło. Młoda singielka z pewnością wkrótce pójdzie na macierzyński. Z kolei singiel bywa odbierany jako ktoś niestały. Stereotypy dotyczą praktycznie każdego statusu.

 

Informacja o stanie cywilnym może być też przydatna dla pracodawcy, który planuje zatrudnić osobę na stanowisko wymagające częstych podróży służbowych lub pracy za granicą. Gdy ktoś jest w związku małżeńskim, a w dodatku ma dzieci, to trudniej mu będzie wykonywać obowiązki z dala od domu. Dużym utrudnieniem może być również okresowa praca poza granicami kraju.

 

Zamieszczając informacje o stanie cywilnym dajemy niejako prawo pracodawcy, aby mógł poruszyć ten temat. Dla rekrutującego jest to pretekst, aby zacząć rozmowę dotyczącą życia prywatnego kandydata. Dlatego, by uniknąć powyższych problemów i krzywdzącego zaszufladkowania, większość ekspertów jest zdania, że w CV lepiej całkowicie pominąć informację o stanie cywilnym.

 

Dane personalne w CV

 

Niezbędne dane personalne, które powinny znaleźć się w prawidłowym CV to:

• nr telefonu – możemy też wskazać preferowaną godzinę kontaktu,
• nie podajemy miejsca urodzenia – jest to informacja niepotrzebna pracodawcy,
• adres e-mail – niektórzy o tym zapominają, myśląc, że skoro wysyłają CV mailem, to pracodawca i tak będzie znał adres, jednak nie wolno o tym zapominać, gdyż w większości przypadków dokumenty aplikacyjne są drukowane,
• data urodzenia – pozwalająca stwierdzić nasz wiek,
• adres zamieszkania.

 

Przeczytaj także:

Skomentuj