Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Home Office
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Wybrana kategoria

Pielęgniarka - na czym polega praca, wymagania, obowiązki, zarobki

2019-05-29

Jak wygląda praca pielęgniarki

 

Pielęgniarki pracują w służbie zdrowia, a ich podstawowe zadanie to sprawowanie opieki nad chorymi pacjentami. Aby rozpocząć pracę na tym stanowisku, należy skończyć odpowiednie studia. W tej profesji wymagana jest szeroka wiedza merytoryczna z zakresu medycyny oraz anatomii człowieka. Dyplom zawodowej pielęgniarki można otrzymać zarówno na państwowych uczelniach, jak i prywatnych. Szczegółowe przepisy znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 9 maja 2012 r. w sprawie standardów kształcenia dla kierunków studiów: lekarskiego, lekarsko-dentystycznego, farmacji, pielęgniarstwa i położnictwa. Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu studiów na kierunku pielęgniarskim, warto dowiedzieć się, jak wygląda praca pielęgniarki.


Pielęgniarka - wymagania

Oprócz gruntownego przygotowania merytorycznego od pielęgniarek wymaga się także pewnych cech psychicznych, które pomogą wypełniać zadania. Osoby pracujące w tym zawodzie powinny być empatyczne, ciepłe, komunikatywne. Kluczowa jest cierpliwość, ponieważ praca z bardzo chorymi lub starszymi ludźmi może być trudna. Z drugiej strony kandydaci, którzy zdecydowali się na tę profesję, powinni zdawać sobie sprawę, że praktycznie cały czas będą mieli styczność z ludzkim cierpieniem. W związku z tym trzeba być stanowczym i w pewnym stopniu odpornym na krzywdy pacjentów. Dodatkowo przydatna będzie też siła fizyczna oraz pewne zdolności manualne, które mogą się przydać podczas wykonywania zabiegów.

 

Pielęgniarka - obowiązki


Na czym polega praca pielęgniarek? Do głównych obowiązków należą między innymi: podawanie leków, tlenu, wykonywanie iniekcji, zmieniane opatrunków, asystowanie lekarzowi podczas operacji, przygotowanie chorych do badań i zabiegów, wykonywanie podstawowych pomiarów (mowa tutaj głównie o temperaturze oraz ciśnieniu krwi), informowanie lekarza o możliwych nieprawidłowościach, pomaganie pacjentom w podstawowych czynnościach dotyczących higieny osobistej, sporządzanie kompleksowej dokumentacji (karty choroby). Są to tylko niektóre zadania, jakie musi wykonywać wykwalifikowana pielęgniarka. Dodatkowo należy pamiętać, że jest to praca w systemie zmianowym, w weekendy, a także w święta i dni ustawowo wolne.


Pielęgniarka dyplomowana - co to znaczy


Kiedyś używano określenia „pielęgniarka dyplomowana”. Odnosiło się ono do osób, które ukończyły studia wyższe. Kilkanaście lat temu, aby zostać pielęgniarkę wystarczyło skończyć liceum medyczne trwające 5 lat, jednak wtedy nie można było stosować powyższego tytułu. Przepisy zmieniły się w 2005 roku. Obecnie prace w tym zawodzie mogą wykonywać jedynie osoby z dyplomem magistra. W związku z tym nie stosuje się już rozróżnienia na pielęgniarki dyplomowane i takie, które mają niższe wykształcenie. Mimo to termin pozostał i niektórzy ludzie nadal go stosują.

Warto dodać, że nazwa tej profesji jest pod ochroną. Prawo do pracy w zawodzie mają tylko osoby z odpowiednim wykształceniem, wpisane na listę pielęgniarek. Jeśli ktoś złamie tę zasadę, może zostać ukarany grzywną od 10 do 360-krotności zarobków.

 

Zarobki pielęgniarek


Jak wyglądają pensje pielęgniarek? Powszechnie znany jest fakt, że wynagrodzenie na tym stanowisku nie należy do wysokich. Zarobki najczęściej są uzależnione od stażu pracy. Najniższe płace zaczynają się mniej więcej od kwoty 2400 zł brutto. Po przepracowaniu kilkunastu lat i zdobyciu doświadczenia można liczyć na 3000 zł. W związku z tym, że jest to wymagający zawód, duża liczba pielęgniarek i pielęgniarzy decyduje się na wyjazd za granicę. Najczęstszym kierunkiem emigracji zarobkowej w tym wypadku są Niemcy. Dlatego w Polsce służba zdrowia boryka się z problemem braku wykwalifikowanej kadry.

Przeczytaj także: