Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Urlop okolicznościowy – śmierć matki

Urlop okolicznościowy – śmierć matki

 
Urlop okolicznościowy – śmierć matki

Odejście matki to trudne doświadczenie, które każdy przeżywa na swój sposób. Smutek, żal, przygnębienie, ale bardzo często również zaprzeczenie – to wszystko może towarzyszyć nam po stracie bliskiej osoby. Będąc w żałobie, potrzebujemy czasu nie tylko na dojście do siebie, ale również załatwienie wielu formalności związanych chociażby z pogrzebem. Na tę okoliczność przepisy prawa przewidują dodatkowe dni wolne dla pracownika. Komu przysługuje urlop okolicznościowy z powodu śmierć matki i kiedy można go wykorzystać?

 

Spis treści

Urlop okolicznościowy – śmierć matki: kiedy przysługuje?

 

W życiu każdego z nas zdarzają się nieprzewidziane sytuacje, które zakłócają standardowy porządek dnia i uniemożliwiają nam chociażby wypełnianie obowiązków zawodowych. Z myślą o nich wprowadzony został tzw. urlop okolicznościowy, czyli dodatkowe dni wolne w pracy przysługujące między innymi z okazji ślubu czy narodzin dziecka, ale także śmierci bliskiej osoby, np. mamy. Wówczas dodatkowy dzień wolny w pracy ma umożliwić rodzinie chociażby pożegnanie najbliższej osoby lub załatwienie wszelkich niezbędnych formalności związanych z pochówkiem.

 

Urlop okolicznościowy na śmierć matki – tak jak każdy inny urlop tego rodzaju – regulowany jest przez Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w miejscu pracy. Pozostaje zatem pytanie: komu należy się dzień wolny  od pracy z powodu śmierci matki? Urlop okolicznościowy przysługuje osobom świadczącym pracę w ramach stosunku pracy. W praktyce oznacza to więc, że mogą z niego skorzystać osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, na zasadzie mianowania, powołania lub wyboru. 

 

Pamiętaj!  

 

Urlop okolicznościowy w przypadku śmierci matki czy śmierci ojca nie przysługuje osobom zatrudnionym na podstawie umów cywilnoprawnych, takich jak umowa zlecenie czy umowa o dzieło. 

 

Urlop okolicznościowy nie wlicza się do puli urlopu wypoczynkowego. Jest odrębnym rodzajem urlopu, który jeśli nie zostanie wykorzystany w ciągu roku kalendarzowego – przepada. Za niewykorzystany urlop okolicznościowy nie przysługuje również ekwiwalent pieniężny. 

 

Czytaj takżeUrlop bezpłatny – podstawowe informacje

 

 

Śmierć matki – ile dni urlopu okolicznościowego?

 

W związku ze śmiercią i pogrzebem najbliższych osób np. śmierci rodziców pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy. Wymiar urlopu zależny jest od okoliczności.

 

Zgodnie z art. 15. Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku: 

 

Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący: 

 

  • 2 dni – w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy,

  • 1 dzień – w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.

 

W związku z powyższym, urlop okolicznościowy na pogrzeb matki ma wymiar dwóch dni. Należy zwrócić uwagę, że jeśli podstawą do udzielenia urlopu jest śmierć teścia czy teściowej i związane z tym okoliczności pogrzebowe, pracownik może skorzystać nie z 2 dni wolnego, a tylko z jednego dnia urlopu.

 

Urlop okolicznościowy śmierć matki – jakie dokumenty trzeba dostarczyć do firmy?

 

Pracownik, który chce skorzystać z przysługującego mu przywileju i wykorzystać urlop okolicznościowy, jest zobowiązany udowodnić pracodawcy wystąpienie zdarzenia uzasadniającego przyznanie dnia wolnego. Zwykle podanie o urlop okolicznościowy z tytułu śmierci matki nie będzie w tym przypadku wystarczające. Pracodawca ma prawo zażądać, by pracownik przedstawił dokument potwierdzający wydarzenie, w związku z którym udzielony ma być urlop okolicznościowy. 

 

Choć we wspomnianym rozporządzeniu nie znajdziemy zapisu wskazującego konkretne dokumenty, jakie należy dostarczyć wówczas do firmy, w przypadku urlopu okolicznościowego z tytułu śmierci członka rodziny akceptowalnym dowodem będzie akt zgonu. 

 

Czytaj takżeNowelizacja Kodeksu pracy 2023 – zmiany w urlopach

 

Kiedy można wykorzystać urlop okolicznościowy na pogrzeb matki?

 

Kwestią związaną z urlopem okolicznościowym, która bardzo często budzi wątpliwości, jest termin, w jakim możemy wykorzystać przysługujące nam dni wolne. W jakim konkretnie terminie należy wykorzystać owe 2 dni urlopu? Co mówi na ten temat Kodeks pracy? Urlop okolicznościowy, a konkretniej termin jego wykorzystania, nie został uregulowany w rozporządzeniu. Choć obowiązujące przepisy prawa nie wskazują maksymalnego terminu, w którym można skorzystać z urlopu okolicznościowego, ten musi pozostawać jednak w ścisłym związku ze zdarzeniem, którego dotyczy.  Zatem wolne można wykorzystać nie tylko w dniu wydarzenia uzasadniającego udzielenie urlopu okolicznościowego (czyli np. w dniu pogrzebu matki), ale także w dowolny inny dzień, w którym chociażby załatwiamy sprawy związane z wydarzeniem np. regulujemy kwestie związane z pochówkiem czy stawiamy się w sądzie na postępowaniu spadkowym.

 

Pamiętaj! 

 

Urlop okolicznościowy nie musi pokrywać się z datą zgonu matki czy też datą pogrzebu.  W dniu wolnym musi natomiast zachodzić okoliczność mająca związek z przyczyną uzasadniającą udzielenie urlopu. 

 

Czy urlop okolicznościowy z powodu śmierci bliskiej osoby jest płatny?

 

Urlop okolicznościowy jest zupełnie odrębnym rodzajem urlopu niż urlop wypoczynkowy. W kwestii wynagrodzenia, oba te urlopy rządzą się jednak dokładnie tymi samymi prawami. Osoba, która chce wykorzystać przysługujący jej urlop okolicznościowy, nie musi zatem obawiać się braku wynagrodzenia za dni nieobecności w pracy. Urlop okolicznościowy jest urlopem płatnym, za który pracownikowi należy się pełne wynagrodzenie. To liczone jest analogicznie wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy

 

 

Wniosek o urlop okolicznościowy śmierć matki – wzór

 

W sytuacji, gdy odejście bliskiej osoby jest nagłe i niespodziewane, nie jesteśmy w stanie z wyprzedzeniem poinformować pracodawcy o chęci skorzystania z prawa do urlopu okolicznościowego. W świetle obowiązujących przepisów pracownik musi poinformować przełożonego o zaistniałej sytuacji najpóźniej w drugim dniu nieobecności w pracy. Osoba, która chce skorzystać z przysługujących jej dni wolnych, zobowiązana jest złożyć podanie o urlop okolicznościowy. Wzór takiego dokumentu musi zawierać kilka kluczowych informacji. Są to:

 

  • miejscowość i data,

  • dane pracownika,

  • dane pracodawcy,

  • okoliczność uprawniająca do skorzystania z urlopu,

  • liczba dni wolnych,

  • termin wykorzystania urlopu,

  • podpis pracownika. 

 

 

[Miejscowość, data]

 

[Dane pracownika]

[Dane pracodawcy]

 

Wniosek o urlop okolicznościowy 

 

Zwracam się z uprzejmą prośbą o udzielenie mi urlopu okolicznościowego w przysługującym mi wymiarze 2 dni z tytułu śmierci mojej matki, w terminie od …. do …. . 

 

Z poważaniem,

[podpis pracownika]

 

Czytaj także: Urlop okolicznościowy – śmierć babci: najważniejsze informacje

 

Urlop okolicznościowy na śmierć matki – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Ile dni wolnych przysługuje z tytułu śmierci matki? 

 

Zgodnie z Kodeksem pracy w przypadku śmierci jednego z rodziców pracownikowi przysługują dwa dni urlopu okolicznościowego. 

 

  • Kiedy należy wykorzystać urlop okolicznościowy po śmierci matki? 

 

Urlop okolicznościowy nie musi zostać wykorzystany konkretnie w dniu związanym ze zdarzeniem, ale musi pozostawać w ścisłym z nim związku. Dni wolne mogą być przeznaczone zarówno na sprawy związane z pochówkiem, ale i załatwienie spraw sądowych czy urzędowych.

Anna Rychlewicz

Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Słowa są także nieodłącznym elementem jej drogi zawodowej. Zajmuje się copywritingiem, redakcją oraz korektą tekstów. O rynku pracy, ubezpieczeniach, wnętrzach, podróżach, zdrowiu i modzie. Porusza tematykę społeczną oraz kryminalną. Pasjonują ją rozmowy z ludźmi. W czasie wolnym poszerza horyzonty i eksploruje otoczenie, prowadząc blog „Brzmi Znajomo”.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Analityk Danych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Twój zakres zadań: Przygotowywanie zapytań do baz danych (PowerQuerry, SQL) Tworzenie zestawów danych z różnych źródeł; Sporządzanie prostych raportów i zestawień; Przygotowywanie narzędzi do analizy danych; Monitorowanie poprawności wprowadzanych danych;
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    10 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...

Najnowsze artykuły

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.