Wybrana kategoria

Awans zawodowy – jak rozmawiać z szefem?

2019-12-05

Rozmowa z szefem o naszej przyszłości w firmie wcale nie musi być trudna i stresująca. Najważniejsze, aby się do niej dobrze przygotować. Jakie uzasadnienie awansu podać? O czym warto wspomnieć, a czego nie mówić pracodawcy?

 

Rozmowa o awansie – jak się przygotować?


Jak się przygotować? Solidnie i w wielowymiarowo, czyli tak, aby nie dać się szefowi zaskoczyć i mieć odpowiedzi na jego argumenty. Na dobre przygotowanie do rozmowy składa się kilka elementów.


Analiza rynku pracy

 

Jeśli wiesz, że zarabiasz za mało, mógłbyś wykonywać bardziej odpowiedzialne obowiązki i twoim celem jest rozwój zawodowy w strukturach firmy, sprawdź, jak wygląda sytuacja na rynku. Analiza wynagrodzeń osób na stanowisku, które chcesz objąć i z podobnym stażem pracy pozwoli ci sprecyzować twoje oczekiwania finansowe. Dzięki temu także sprawdzisz, czy są one realne i mają uzasadnienie, a twoje umiejętności wystarczą, by ubiegać się o awans.


Wymagania na stanowisko

 

Dokładnie sprawdź, czym po zmianie stanowiska miałbyś się zajmować. W tym celu warto podpytać współpracowników i przejrzeć ogłoszenia o pracę z innych firm. Jeśli spełniasz wymagania konkurencji, dla twojego obecnego pracodawcy twój awans może być bardzo korzystny. Po pierwsze masz odpowiednie kompetencje, a po drugie znasz już doskonale ludzi, procedury, politykę firmy. Dobrym argumentem może być więc fakt, że nie będziesz potrzebował długiego wdrożenia, jak każda inna osoba z zewnątrz.


Argumenty do awansu

 

Zbierz ich dokładną listę. Powinna zawierać twoje mocne strony, zawodowe osiągnięcia i pozytywne cechy charakteru, przydatne na stanowisku, do którego aspirujesz. Pamiętaj, że ilość argumentów nie jest najważniejsza – dużo bardziej liczy się pokazanie, że pracodawca, który zgodzi się na twój awans, wiele zyska. Pomiń oczywiście powody prywatne – większe wydatki czy kupno samochodu dla twojego szefa są zupełnie nieistotne.


Oczekiwania

 

Niech będą realne i adekwatne do twoich umiejętności i możliwości firmy. Bądź konsekwentny, ale nie stawiaj szefa pod ścianą. Otwartość na negocjację warunków zadziała na twoją korzyść.


Jak rozmawiać z szefem o awansie?

 

Gdy argumenty do awansu zebrane, oczekiwania określone precyzyjnie, można zadbać o szczegóły.


Odpowiedni czas – na rozmowę umów się wcześniej. Pozwól szefowi także się do niej przygotować.

 

Profesjonalizm i rzeczowość – pzemyślane argumenty, dokładna wizja tego, gdzie widzisz się w firmie za jakiś czas, świadczą o tym, że wiesz, o czym mówisz. Na rozmowę o awans nie idź więc pod wpływem chwili. Rzeczowa argumentacja wywrze na przełożonym dobre wrażenie.

 

Odpowiedni ubiór – nienaganny wizerunek dodaje pewności siebie, podkreśla profesjonalne podejście. Zadbaj więc o ubiór, który pokaże, że zależy ci na rozmowie i podchodzisz do przełożonego z szacunkiem.


Sposoby przekazywania informacji – mów na temat, precyzyjnie i udowodnij, że twoje oczekiwania są uzasadnione. Bądź pewny siebie i stanowczy, ale nie przerywaj szefowi i nie wchodź mu w słowo. Unikaj też odbiegania od tematu, długich anegdotek – wszak to rozmowa o twojej przyszłości i przyszłości firmy, a nie small talk w windzie.


Spokój i cierpliwość – choć trudno uniknąć zdenerwowania, spokój będzie twoim wielkim sprzymierzeńcem.

 


O czym należy pamiętać?

 

Pamiętaj o tym, że szef nie ma obowiązku rozpatrzenia twojej prośby pozytywnie, ale odmowa awansu niekoniecznie będzie wynikać z tego, że cię nie docenia czy masz za niskie kwalifikacje. Powodów może być wiele. Jest jednak szansa, że przełożony, widząc, że chcesz się rozwijać i masz ku temu predyspozycje, za jakiś czas sam zaproponuje ci awans. Postaraj się dowiedzieć, jakie masz możliwości zawodowe w swojej firmie i na jakie stopnie awansumożesz liczyć.

Przeczytaj także: