Wybrana kategoria

Praca marzeń – workation?

2020-01-15

Uważasz, że spędzanie 8 godzin w biurze, odbijanie karty przy wejściu i wyjściu z firmy nie są dla ciebie? Zamiast stroju zgodnego z dress codem wolisz kapcie i wygodny dres? Może warto postawić na freelance i przyjmować zlecenia zdalne wykonywane w domowym zaciszu... albo pójść o krok dalej – zamieszkać w wymarzonym zakątku świata, pracować, zwiedzać i cieszyć się każdą chwilą? Sprawdź, jakie masz opcje i jak może wyglądać praca marzeń.


Czym jest workation?


Złożone z angielskich słów work i vacation workation można tłumaczyć jako ‘pracowakacje’. Choć tego terminu próżno szukać w słownikach, to trzeba przyznać, że za oceanem zyskuje coraz większą popularność. Nie należy jednak wiązać go z pracoholizmem i wykonywaniem służbowych obowiązków w czasie urlopu wypoczynkowego. Workation to nie praca w wakacje, ale wakacje w pracy. Firma wysyła zatrudnionych do atrakcyjnego turystycznie miejsca, w którym wykonują oni swoje obowiązki, a popołudniami i w weekendy odpoczywają. Koszty podróży i pobytu pokrywa pracodawca. W Polsce wiele firm oferuje etatowcom możliwość pracy zdalnej w wybrane dni. To dla dużej grupy ludzi atrakcyjny benefit i spory motywator. Pracowakacje są kolejnym etapem na tej drodze.


Dla kogo jest workation?


Zlecenia przez internet wykonywane w dowolnym miejscu z powodzeniem może wykonywać freelancer, ale workation tak naprawdę jest dla wszystkich, także dla zatrudnionych na etacie. Warto jednak pamiętać, że pracowakacje nie powinny być zamiennikiem urlopu, a szef, oferując wyjazd połączony z pracą, nie może wymagać, że zatrudnieni zrzekną się gwarantowanego przez Kodeks pracy prawa do dni wolnych.


Dlaczego wybieramy workation?

 

Nawet najnudniejsza, rutynowa praca zdalna za granicą na piaszczystej, ciepłej plaży zyskuje na atrakcyjności. Dlaczego wybieramy workation? Przede wszystkim to możliwość poznania nowych miejsc, podróży, na które w normalnych warunkach nie zawsze znalazłyby się pieniądze i czas.

Warto też wspomnieć o work-life balance, czyli harmonii pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym. Praca zdalna na komputerze i każda inna wykonywana przez jakiś czas nie w przestrzeni biurowej, ale w miejscu, do którego zawsze chcieliśmy pojechać, ułatwia zachowanie zdrowej równowagi między obowiązkami a odpoczynkiem. Jesteśmy mniej zestresowani, bardziej kreatywni, a to przynosi korzyści i pracownikowi, i przedsiębiorcy, który wprowadza w firmie taką formułę pracy.

Przeczytaj także: